Chroniczne zmęczenie, brak koncentracji. Skąd się biorą? [Porada eksperta]
Jestem osobą aktywnie uprawiającą sport. A odkąd jestem na II roku studiów, piję dosyć duże ilości kawy, co było głównie spowodowane sesją i egzaminami na studiach. Doszło do tego, że ostatnimi czasy muszę wypić rano kawę, żeby normalnie funkcjonować. Zdaję sobie sprawę, że kawa wypłukuje magnez itd. Ale w ostatnim czasie (od jakiegoś 1,5 miesiąca) czuję się jakiś osowiały, nawet czasem gdy rano wstaję, nie mam energii, wigoru życiowego. Niby staram się robić wszystko normalnie, ale mam kłopot z koncentracją i tym, żeby nauczyć się czegokolwiek na kolokwium, a zbliża się sesja. I to jest chyba największy mój problem, gdyż nie potrafię się w ogóle zmobilizować, a gdy otworzę zeszyt od razu staję się senny. Jedyne, do czego nie straciłem ochoty, to trening, ale on też mi nie daje takiej energii jak zwykle. Co mogę z tym zrobić? Zmienić dietę, jeść więcej owoców, czy może przyjmować jakieś preparaty witaminowe lub naturalne, co Pani poleca? A najlepiej gdyby udało mi się powoli odstąpić od kawy. Co Pani mogłaby polecić zamiast niej, mniej szkodliwego?
Sprawa niby prosta, ale nie do końca. Po pierwsze, musiałabym wiedzieć, ile wypijasz kawy i jakiej; po drugie, jak się odżywiasz, po trzecie, jak trenujesz, czyli jaka dyscyplina, jaka intensywność, jak często, w jakich warunkach. Po przeanalizowaniu tych wszystkich informacji można typować, jaki rodzaj niedożywienia sobie zafundowałeś.
Magnez wypłukuje się nie tylko od kawy, ale również od wysiłku fizycznego i stresu. Chroniczne zmęczenie niekoniecznie może wynikać z niedoboru magnezu. Może to być zmęczenie wywołane nadmiernym wysiłkiem, brakiem restytucji i/lub niedoborową dietą - braki antyoksydantów, czyli witamin walczących z wolnymi rodnikami oraz niedoborów białka i energii w postaci dobrych węglowodanów.
Chroniczne zmęczenie to również niedostateczna ilość wypijanej wody. Objawy to zaburzenia koncentracji, trudności w zapamiętywaniu, senność.
Warto tez ocenić twoją dietę pod kątem zawartości żelaza. Objawy twoje mogą wskazywać na niedokrwistość i anemię (co również może wynikać z nadmiernej ilości wypijanej kawy). Jednym słowem, znajdź czas, zrób badania krwi, spróbuj jeść więcej warzyw i owoców - ideałem byłyby miksy z nich, jako zastrzyk energii i mikro-, i makroelementów, jedz regularnie, wysypiaj się, zrewiduj treningi i zmniejsz ich częstotliwość oraz objętość. Nie musisz rezygnować z kawy. Wystarczą 2 dziennie. Powinny być one wypijane do godz 14. Popołudniowa i wieczorna kawa uruchamia produkcje hormonów, które mają wpływ na produkcję hormonów żeńskich.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.
Inne porady tego eksperta