Chroniczne zmęczenie, brak koncentracji. Skąd się biorą? [Porada eksperta]

2016-05-19 9:10

Jestem osobą aktywnie uprawiającą sport. A odkąd jestem na II roku studiów, piję dosyć duże ilości kawy, co było głównie spowodowane sesją i egzaminami na studiach. Doszło do tego, że ostatnimi czasy muszę wypić rano kawę, żeby normalnie funkcjonować. Zdaję sobie sprawę, że kawa wypłukuje magnez itd. Ale w ostatnim czasie (od jakiegoś 1,5 miesiąca) czuję się jakiś osowiały, nawet czasem gdy rano wstaję, nie mam energii, wigoru życiowego. Niby staram się robić wszystko normalnie, ale mam kłopot z koncentracją i tym, żeby nauczyć się czegokolwiek na kolokwium, a zbliża się sesja. I to jest chyba największy mój problem, gdyż nie potrafię się w ogóle zmobilizować, a gdy otworzę zeszyt od razu staję się senny. Jedyne, do czego nie straciłem ochoty, to trening, ale on też mi nie daje takiej energii jak zwykle. Co mogę z tym zrobić? Zmienić dietę, jeść więcej owoców, czy może przyjmować jakieś preparaty witaminowe lub naturalne, co Pani poleca? A najlepiej gdyby udało mi się powoli odstąpić od kawy. Co Pani mogłaby polecić zamiast niej, mniej szkodliwego?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Sprawa niby prosta, ale nie do końca. Po pierwsze, musiałabym wiedzieć, ile wypijasz kawy i jakiej; po drugie, jak się odżywiasz, po trzecie, jak trenujesz, czyli jaka dyscyplina, jaka intensywność, jak często, w jakich warunkach. Po przeanalizowaniu tych wszystkich informacji można typować, jaki rodzaj niedożywienia sobie zafundowałeś.

Magnez wypłukuje się nie tylko od kawy, ale również od wysiłku fizycznego i stresu. Chroniczne zmęczenie niekoniecznie może wynikać z niedoboru magnezu. Może to być zmęczenie wywołane nadmiernym wysiłkiem, brakiem restytucji i/lub niedoborową dietą - braki antyoksydantów, czyli witamin walczących z wolnymi rodnikami oraz niedoborów białka i energii w postaci dobrych węglowodanów.

Chroniczne zmęczenie to również niedostateczna ilość wypijanej wody. Objawy to zaburzenia koncentracji, trudności w zapamiętywaniu, senność.

Warto tez ocenić twoją dietę pod kątem zawartości żelaza. Objawy twoje mogą wskazywać na niedokrwistość i anemię (co również może wynikać z nadmiernej ilości wypijanej kawy). Jednym słowem, znajdź czas, zrób badania krwi, spróbuj jeść więcej warzyw i owoców - ideałem byłyby miksy z nich, jako zastrzyk energii i mikro-, i makroelementów, jedz regularnie, wysypiaj się, zrewiduj treningi i zmniejsz ich częstotliwość oraz objętość. Nie musisz rezygnować z kawy. Wystarczą 2 dziennie. Powinny być one wypijane do godz 14. Popołudniowa i wieczorna kawa uruchamia produkcje hormonów, które mają wpływ na produkcję hormonów żeńskich.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta