MSA P - jak rozwiązać problemy z wypróżnianiem? [Porada eksperta]
Mój mąż siódmy rok choruje na MSA P (zanik wieloukładowy mózgu z zespołem Parkinsona i padaczką uogólnioną). Ma 64 lata. Mija 7 lat od wystąpienia po wypadku objawów toczącej się wcześniej bezobjawowo choroby. Od dłuższego czasu nie funkcjonuje u męża, czy też słabo funkcjonuje, odruch wypierania stolca z odbytu. On sygnalizuje ruchami, czy też mimiką, chęć oddania stolca, ale gdy przewozimy go do toalety, bardzo rzadko udaje mu się, częściowo samodzielnie, wykonać czynność fizjologiczną. W 99% takich zdarzeń zakładam naoliwioną rękawiczkę i ręcznie go wypróżniam. Stało się to dla mnie bardzo uciążliwe, bo od kilku tygodni jestem po operacji onkologicznej piersi. Mąż jest bardzo słaby i dotąd udawało mi się jedną ręką go trzymać w stojącej pozycji nad toaletą, a drugą wypróżniać. Teraz nie mam już sił ani możliwości, a nie zawsze ktoś jest ze mną. Stąd moje pytanie: czy jest możliwość podania jakiegoś środka, aby mąż sam się wypróżnił? Czopki glicerynowe nie działają, a leków prowadzących do biegunki boję się podawać. Lekarze mówią, że taki sposób, jaki stosuję nie jest zły, ale ja już nie mam sił. Gdy to robię w pozycji leżącej, bardzo go boli (i tak go boli, ale stojąc mimo wszystko mniej to odczuwa). Boję się, że nie znajdę znów tej strony.
Najbezpieczniej jeśli poprosisz lekarza o dobór odpowiedniego środka. Substancje zmiękczające kał jakie stosujesz w postaci czopków są dobrym wyborem. Natomiast, stosownie parafiny doustnie może już nie być bezpieczne, dlatego, że przy słabym odruchu połykania istnieje ryzyko uduszenia się. Nie wchodzą w grę również środki drażniące, preparaty zawierające sennozydy, preparaty zawierające bisakodyl, leki roślinne zawierające związki antranoidowe, występujące w korze kruszyny, w korzeniu i kłączach rzewienia.
Warto podpytać lekarza o stosowanie preparatów osmotycznych z makrogolami, zawierających też elektrolity, one wydaja się bezpieczne. Dlaczego powinna pani porozmawiać z lekarzem, każdy preparat przeczyszczający wchodzi w interakcję z lekami i tylko lekarz będzie wiedział, czy można i w jakiej dawce i jak często zastosować środek przeczyszczający. Pozdrawiam i życzę wytrwałości i siły.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.
Inne porady tego eksperta