Odżywianie przy bardzo wysokim poziomie żelaza [Porada eksperta]

2016-06-01 8:50

Czy może mi Pani zalecić jakąś dietę na pozbycie się żelaza? Mam go bardzo dużo. Może powinnam ograniczyć jakieś produkty, a inne dodać do jadłospisu. Nie mam pojęcia, jak to zrobić, proszę o radę. Nie jem czerwonego mięsa ani musli.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Przyczyn nadmiaru żelaza jest wiele. Zatrucie suplementami, hemochromatoza - choroba genetyczna, ale również nadmierne spożycie z żywnością i wodą, np. w wyniku gotowania czy używania naczyń z żelazem, picia wody wodociągowej z zardzewiałych rur. Warto sprawdzić, w jakich naczyniach gotujesz, pić wodę niskozmineralizowaną i ograniczyć czy wyeliminować z diety produkty bogate w żelazo oraz witaminę C, beta karoten.

W zależności od przyczyn choroby, jej przebiegu lekarz może wprowadzić chelaty do wiązania żelaza i zastosuje upusty krwi. Więcej o chorobie znajdziesz pod linkiem www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-genetyczne/hemochromatoza-choroba-metaboliczna-ktora-moze-doprowadzic-do-smierci_35167.html. Składniki utrudniające wchłanianie żelaza to wapń i magnez (mleko i jego przetwory), garbniki (herbata), błonnik (raczej z suplementów po konsultacji z lekarzem, fityniany (np. siemię lniane), polifenole (herbata zielona) oraz kurkuma. Polecam stronę www.irondisorders.org/Websites/idi/files/Content/854256/DietRecommendations.pdf, gdzie znajdziesz praktyczny przewodnik po porcjach jedzenia, aby łatwiej było kontrolować poziom żelaza.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta