Czy przytyję po odżywce bialkowej? [Porada eksperta]

2013-04-07 22:06

Mam 20 lat, od 3 lat chodzę regularnie na siłownię, ćwiczę bardzo ciężko - podnoszę naprawdę duże ciężary. Po siłowni jestem wykończony. Jem zdrowe jedzenie, ale chciałem się dowiedzieć czy warto uzupełnić dietę o odżywkę białkową, w której jest 20 g białka? Czytałem, że po takich treningach jakie ja wykonuje trzeba brać białko żeby nie nastąpił katabolizm i wycieńczenie organizmu. Dodam jeszcze, że nie chcę nabrać masy tzn. nie chcę obrosnąć w tłuszcz, chcę zostać taki jaki jestem. Mateusz

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Abym mogła dać ci odpowiedź musiałabym oszacować, ile jest w twojej diecie białka, bo wtedy byłoby wiadomo czy rzeczywiście potrzebujesz jego suplementacji. Kolejna rzecz to zastanowienie się czy chcesz być silniejszy czy mieć więcej mięśni - to ma również wpływ na suplementację białka i specjalnych substancji antykatabolicznych, takich jak kreatyna czy HMB.
Ja uważam jednak, że po treningu, zamiast odżywki, wystarczy ser biały chudy z dodatkiem dżemu, miodu lub owoców.
W serze w 100 g jest 19,8 g białka. Do tego dodatek dżemu sprawi, że insulina zadba aby aminokwasy dotarły do mięśni i zapobiegły ich katabolizmowi. W zależności od tego co wykazałby wywiad i w zależności od programu treningowego może się okazać, że potrzebujesz odżywki typu 80 czy nawet 100. Namawiam na konsultację z dietetykiem lub fizjologiem z doświadczeniem w żywieniu sportowców: zawodowych i amatorów.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta