Zboża

O diecie bez chleba sporo osób przypomina sobie latem, bo wtedy szczególnie liczy się szybki efekt. Chcemy dobrze wyglądać na plaży, w prześwitującej bluzce, nowych szortach... Teoretycznie - to się może udać, bo teraz łatwo o zamienniki pieczywa. Jest jednak haczyk.
Pszenica orkisz, zwana również szpelc, to źródło cennych witamin i minerałów. Jakie są właściwości orkiszu? Jakie są korzyści zdrowotne ze spożywania orkiszu? Czym orkisz różni się od "zwykłej" pszenicy? Wyjaśniamy.
Kasza jęczmienna występuje w kilku odmianach, spośród których najpopularniejsza jest kasza perłowa, a niedoceniana, a najzdrowsza - kasza pęczak. Właściwości prozdrowotne i wartości odżywcze pęczaku powinny docenić zwłaszcza osoby mające wysoki poziom cholesterolu i problemy z zaparciami - ze względu na obecność dużej ilości błonnika rozpuszczalnego - beta-glukanu - pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Kasza jęczmienna to także dobre źródło witamin z grupy B, manganu i selenu.
Płatki owsiane nadają się nie tylko do wykonania porannej owsianki. Sprawdzą się też jako forma panierki, składnik kruszonki na ciasto czy też podstawowy produkt do wytworzenia mleka roślinnego. Zobacz, jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą codzienne spożywanie porcji płatków owsianych i w jaki sposób może wpłynąć to na poprawę twojego stanu zdrowia i urody.
Kasza bulgur to rodzaj kaszy, której właściwości i wartości odżywcze są doceniane przez mieszkańców Bliskiego Wschodu już od ponad 4000 lat. Kasza bulgur to obok ryżu ich podstawowy składnik diety. Nic dziwnego - jest bogata w substancje, które wspomagają pracę serca, koją nerwy oraz obniżają poziom cukru we krwi. Ponadto jest skarbnicą kwasu foliowego, tak ważnego dla kobiet w ciąży. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości posiada kasza bulgur.
Amarantus - nazywany zbożem XXI wieku - należy do najstarszych roślin uprawnych świata. Przed odkryciem Ameryki, wraz z kukurydzą, fasolą i ziemniakami, stanowił podstawę pożywienia Inków, Majów i Azteków. Amarantus jest zbożem, które charakteryzuje się szczególnie wysokimi wartościami odżywczymi i zdrowotnymi.
Komosa ryżowa (quinoa) wykazuje wyjątkowe właściwości zdrowotne i odżywcze. Quinoa jest bogatym źródłem pełnowartościowego białka, zdrowych kwasów tłuszczowych, a także wielu witamin i składników mineralnych. Ma także właściwości antyoksydacyjne oraz potencjalne działanie antynowotworowe. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma komosa ryżowa i jakie znalazła zastosowanie.
Mąka kukurydziana to popularna i szeroko wykorzystywana mąka bezglutenowa, w związku z tym jej właściwościowi i wartości odżywcze powinny docenić m.in. osoby chore na celiakię czy alergię na gluten. Poza tym mąka kukurydziana jest bogata w karotenoidy- naturalne barwniki o właściwościach przeciwutleniających, które chronią organizm przed działaniem wolnych rodników. Ponadto mąka kukurydziana to dobre źródło żelaza, magnezu, cynku i folianów. Jakie jeszcze właściwości ma mąka kukurydziana i jak ją zrobić samodzielnie w domu?
Kasza gryczana, jęczmienna, manna czy jaglana... Mnóstwo gatunków kasz, a wszystkie zawierają cenne minerały, witaminy i błonnik. I choć stare porzekadło mówi, że od kaszy człowiek zdrów, trzeba wiedzieć, jaki rodzaj wybrać, bo niektóre kasze mogą nam zaszkodzić.
Ryż i jego właściwości odżywcze są znane połowie świata. W Azji ryż znaczy tyle, co w Europie chleb i ziemniaki. Ryż stosuje się w diecie bezglutenowej i wszystkich dietach lekkostrawnych. Osoby dbające o linię chętnie jedzą ryż, gdyż dodaje energii i uwalnia od głodu. Sprawdź, jakie są rodzaje ryżu i jakie ma wartości odżywcze.
Semolina to mąka lub kasza otrzymywana z pszenicy durum. Semolina jest bardzo zdrowa - ma liczne właściwości i wartości odżywcze. Jej prozdrowotne działanie powinny docenić zwłaszcza osoby z problemami trawiennymi, cukrzycy oraz osoby z problemami układu krążenia. Jakie właściwości ma semolina? Jakie znalazła zastosowanie w kuchni? Gdzie kupić semolinę? Czym można ją zastąpić?
Wartość odżywcza chleba zależy od mąki, z której jest zrobiony. Warto wybierać ciemny chleb z mąki z pełnego przemiału, razowej i graham, bo jest źródłem węglowodanów złożonych, które dostarczają energii bez nagłych skoków insuliny. Zdrowy jest też chleb żytni na zakwasie - jest źródłem kwasu mlekowego, który poprawia pracę układu pokarmowego.
Proso (proso zwyczajne, proso właściwe) to zboże, którego ziarno ma liczne właściwości i wartości odżywcze, dlatego znalazło wielorakie zastosowanie. Proso jest zbożem bezglutenowym, w związku z tym może być spożywane przez osoby z celiakią i nietolerancją glutenu. Jest za to doskonałym źródłem witamin z grupy B, dobroczynnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz przeciwutleniaczy. Jakie działanie zdrowotne ma proso? Jakie znalazło zastosowanie w kuchni? Co się z niego robi?
Kasza owsiana to kasza, której właściwości odżywcze nie są jeszcze w Polsce dobrze znane. Tymczasem kasza owsiana jest dobrym źródłem rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, żelaza oraz witamin z grupy B. Jakie jeszcze wartości odżywcze ma kasza owsiana? Jak gotować kasze owsianą? Gdzie można ją kupić i jaka jest cena?
Kasza manna to kasza, której wartości odżywcze powinny docenić osoby zmagające się z chorobami układu pokarmowego. Kasza manna, zarówna gotowana na wodzie, jak i na mleku, jest lekkostrawna i ma słodkawy smak, dzięki czemu z chęcią sięgają po nią dzieci. Jest też przeznaczona dla niemowląt. Sprawdź, jakie są wartości odżywcze kaszy manny i poznaj przepis na kaszę mannę na mleku i na wodzie.
Skrobia kukurydziana ma właściwości zagęszczające, dlatego znajduje zastosowanie w kuchni jako zagęszczacz do potraw oraz dodatek do wypieków, nadając im drobną teksturę. Poza tym sprawdza się jako odplamiacz i przynosi ulgę w oparzeniach słonecznych. Jakie jeszcze właściwości ma skrobia kukurydziana i gdzie jeszcze znalazła zastosowanie? Czym zastąpić skrobię kukurydzianą? Gdzie ją kupić i jaka jest jej cena?
Mąka bezglutenowa jest coraz bardziej popularna. Mąki bez glutenu cechuje duża różnorodność smaku, zapachu, sposobu wykorzystania oraz wyrobów, które się z nich otrzymuje. Mąka bezglutenowa może być użyta do pizzy, na pierogi czy do wypieku chleba. Mąki bezglutenowe różnią się też wartością odżywczą i właściwościami zdrowotnymi. Poznaj bogactwo mąk bezglutenowych i możliwości ich wykorzystania. Oto lista mąk bez glutenu.
Mąka gryczana to mąka bezglutenowa, dlatego jej właściwości i wartości odżywcze powinny docenić osoby będące na diecie bezglutenowej oraz wegetariańskiej. Oprócz tego, że jest wolna od glutenu, ma niski indeks glikemiczny, dlatego znalazła zastosowanie jako środek regulujący poziom cukru we krwi. Poza tym mąka gryczana jest dobrym źródłem białka, szczególnie istotnego z punktu widzenia wegetarian, ponieważ dostarcza lizyny i argininy - aminokwasów, które nie są syntetyzowane w organizmie. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma mąka gryczana i wypróbuj przepis na mąkę gryczaną.
Mąka ryżowa występuje w dwóch odmianach - jako mąka ryżowa biała i brązowa. Właściwości prozdrowotne i wartości odżywcze mąki ryżowej powinny docenić zwłaszcza osoby mające problemy z zaparciami i wysokim poziomem cholesterolu, ze względu na obecność błonnika, dlatego powinny ją uwzględnić w swojej diecie. Mąka ryżowa to również dobre źródło witamin z grupy B oraz magnezu, żelaza i cynku. Sprawdź, jakie zastosowanie znalazła mąka ryżowa i jak zrobić mąkę ryżową samemu w domu.
Sorgo to starożytne zboże bezglutenowe uprawiane tysiące lat temu w Afryce. Uprawia się je głównie na pasze, ale jest też coraz częściej wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Ziarna sorgo wykazują duży potencjał prozdrowotny. Mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu nowotworów jelita grubego, czerniaka, dyslipidemii oraz problemów z gospodarką węglowodanową.
Typów mąki pszennej jest niemało: tortowa, krupczatka, sitkowa, razowa. To nie wszystko jedno, z której mąki zrobisz chleb, ciasto biszkoptowe, makaron czy pizzę. Mąki pszenne różnią się nie tylko wyglądem, ale też wartością odżywczą i zastosowaniem. Warto poznać ich właściwości, by dokonać trafnego zakupu. Przeczytaj, co warto wiedzieć o mące pszennej.