Diety lecznicze

Zdrowy styl życia jawi ci się jako czasochłonny i wymagający? Próbujesz podreperować kondycję organizmu z pomocą suplementów, ale nie wiesz jakie suplementy naprawdę działają? Nawet nie wiesz, że tak możesz sobie zaszkodzić. Nawet zasadniczo korzystne substancje, źle stosowane, mogą być rakotwórcze - uprzedza dietetyczka kliniczna
Sen to bezcenny sposób regeneracji organizmu. Trudności w zasypaniu mogą skutkować problemami z pamięcią i koncentracją oraz ogólnym pogorszeniem jakości życia. Co robić, gdy pojawiają się zaburzenia snu? Z pomocą może przyjść odpowiednio dobrana dieta. Sprawdź, co jeść i czego unikać, by dobrze spać.
Dieta bogata w żelazo polecana jest nie tylko przy anemii. Niedobór żelaza może także wystąpić u kobiet w trakcie długich i obfitych miesiączek. Do prawidłowego przyswojenia żelaza konieczne są jednak witaminy i mikroelementy. Dowiedz się, jak poprawić wchłanianie żelaza przez organizm i jak skomponować dietę, jeśli masz niedobór żelaza.
Dieta wątrobowa to dieta, której jadłospis powinien zawierać produkty lekkostrawne, z małą ilością tłuszczu. Dieta wątrobowa stosowana jest w profilaktyce i wspomagająco w terapii różnych schorzeń wątroby. Dowiedz się, jaka powinna być dieta przy problemach z wątrobą. Jakie są zasady diety wątrobowej? Co można jeść? Które produkty są wskazane i przeciwwskazane?
Do codziennego jadłospisu wprowadź produkty, które obniżają poziom cukru, a wystrzegaj się tych, które go podnoszą.  W ten sposób uregulujesz poziom glukozy i unikniesz cukrzycy. Poznaj listę odpowiednich produktów - z podziałem na warzywa, produkty zbożowe i owoce - które możesz jeść bez ograniczeń, które są dozwolone w mniejszych ilościach, a których diabetycy i osoby zagrożone cukrzycą powinni w ogóle unikać.
Bolą cię stawy? Kondycja stawów zależy od tego, co jemy. Żywność jest bowiem naturalnym źródłem substancji, które budują kości i stawy. Niektóre produkty wręcz zapobiegają stanom zapalnym i bólom stawów, a nawet je leczą. Inne nasilają dolegliwości związanie ze stawami. Co trzeba jeść, aby stawy nie bolały?
Wyniki nowego badania sugerują, że dieta ketogeniczna – uboga w węglowodany i białko, ale bogata w tłuszcze – pomaga w zwalczaniu komórek nowotworu trzustki w połączeniu z terapią trójlekową opracowaną przez Translational Genomics Research Institute (TGen).
Skaza białkowa u dorosłych to potoczne określenie alergii pokarmowej. Przy skazie białkowej potencjalnym alergenem są m.in. mleko, białka jaj, niektóre mięsa czy owoce morza. Jak ułożyć dietę przy skazie białkowej i co można jeść bez obaw o wystąpienie objawów uczulenia?
Dieta w chorobie Hashimoto jest bardzo ważnym elementem wspomagającym leczenie. Jej celem jest wyciszenie reakcji zapalnych, co może złagodzić objawy choroby. Jakie są zasady diety w chorobie Hashimoto? Które produkty są dozwolone, a które nie wolno jeść?
Dieta odgrywa dużą rolę w leczeniu zespołu policystycznych jajników (PCOS): wspomaga terapię farmakologiczną i ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu chorobom współtowarzyszącym, takim jak cukrzyca typu 2, insulinooporność czy choroby układu krążenia. Poznaj podstawowe zasady dietoterapii w PCOS

Materiał sponsorowany

Dieta lekkostrawna to dieta lecznicza, której jadłospis jest zalecany w wielu chorobach, szczególnie w schorzeniach jelit, po operacjach czy zatruciach, a także dla ludzi starszych. Dieta lekkostrawna dostarcza produkty nieobciążające żołądka, o małej objętości. Sprawdź, jak wygląda przykładowy tygodniowy (na 7 dni) jadłospis w diecie lekkostrawnej i wypróbuj dietetyczne przepisy.
Dna moczanowa znana także jako podagra spowodowana jest odkładaniem się kryształków kwasu moczowego w stawach i tkankach okołostawowych. Obrzęk i ból stawów powinien cię skłonić do zmiany diety, która jest podstawą leczenia podagry. Jaka dieta jest wskazana przy dnie moczanowej?