Ryba po grecku - wartości odżywcze ryby po grecku
Ryba po grecku to danie polskiej kuchni, które cieszy się największą popularnością w okresie bożonarodzeniowym. Wbrew temu, co sugeruje nazwa, ryba po grecku ma niewiele wspólnego z grecką kuchnią. Jakie wartości odżywcze ma ryba po grecku? Ile kalorii ma ryba po grecku? Czy ryba po grecku jest zdrowa?
Spis treści
- Ryba po grecku - przepis tradycyjny i dietetyczny
- Czy ryba po grecku jest zdrowa?
- Skąd pochodzi ryba po grecku?
Ryba po grecku to potrawa, której przepis najczęściej przypominamy sobie w okresie Bożego Narodzenia. Ryba po grecku jest bowiem jednym z dań podawanych na wigilijnym stole. Wówczas może się pojawić: ryba po grecku na ciepło, ryba po grecku na zimno, ryba po grecku pieczona. Ryba po grecku może być potrawą nie tylko wigilijną – ryba po grecku na obiad to dobry pomysł dla wegetarian i smakoszy ryb.
Ryba po grecku - przepis tradycyjny i dietetyczny
Ryba po grecku rodem z PRL-u
Składniki:
- 1 kg filetów rybnych
- 3 duże marchwie
- 2 korzenie pietruszki
- 1\2 selera
- 1\2 pora
- 2 cebule
- 4 łyżki koncentratu pomidorowego
- łyżka musztardy
- 2 liście laurowe
- 4 kulki ziela angielskiego
- sól i pieprz
- mąka do panierowania ryby
- olej do smażenia
Przygotowanie:
Filety rybne rozmrozić jeśli takowych używamy. Przyprawić solą oraz pieprzem. Panierować w samej mące i smażyć do zrumienienia. Przełożyć do półmiska przystosowanego do zapiekania. Marchew, seler, pietruszkę zetrzeć na grubych oczkach tarki. Por pokroić w półplasterki, cebulę w piórka. Warzywa zeszklić na oleju doprawić solą i pieprzem, podlać dwiema szklankami wrzątku, dodać musztardę i koncentrat oraz liść laurowy i ziele angielskie, poddusić około 20 minut. Warzywami przykryć rybę, zapiec w 160 stopniach przez pół godziny. Spożywać na ciepło lub dnia następnego na zimno.
Szlachetna ryba po grecku
Składniki:
- 1 kg fileta z dorsza
- 2 kg pomidorów
- 1 kg pieczonej papryki czerwonej
- 0,5 kg marchewki
- 0,5 kg selera
- 1 kg cebuli
- 1 kg cytryny
- wino białe niesłodkie
- cukinia
- bakłażan
- mąka do panierowania ryby
- sól
- pieprz
- kumin
- kolendra
Przygotowanie:
Rybę pokroić na kawałki, posypać solą i pieprzem, panierować w mące i smażyć aż się zarumieni. W większym garnku smażyć cebulę, gdy ona zmięknie dodać pokrojoną w paski marchewkę, seler i pietruszkę, dusić. Gdy wszystko zmięknie dodać szczyptę soli, pieprzu i kuminu. Potem dodać pokrojoną cukinię, paprykę i bakłażana i znowu dusić.
Przygotowanie sosu do ryby:
Obrane i pokrojone pomidory gotować z winem i kolendrą. Sos dodać do podduszonych warzyw i zalać całością rybę. Tak przygotowaną rybę należy piec w nagrzanym piekarniku przez około 20 minut.
CZYTAJ TEŻ:
- Zupa grzybowa: kalorie, właściwości odżywcze
- Pierogi - kalorie (kcal), wartości odżywcze
- Kapusta z grochem: kalorie (kcal) i wartości odżywcze
- BIGOS - kalorie, wartości odżywcze. Czy bigos jest zdrowy?
- Łazanki - wartości odżywcze. Ile kalorii mają łazanki?
- KARP: właściwości odżywcze, kalorie, cena
- ŚLEDZIE - właściwości, wartości odżywcze, kalorie
- Barszcz czerwony - wartości odżywcze. Ile kalorii ma barszcz czerwony?
- Krokiety - z mięsem, pieczarkami i nie tylko. Ile kalorii mają krokiety?
- Sałatka jarzynowa: kalorie (kcal), wartości odżywcze
Dietetyczna ryba po grecku
Składniki:
- chuda ryba, np. filet z dorsza, soli, morszczuka - ok. 500g
- marchew - 3 sztuki
- korzeń pietruszki - spora sztuka
- seler - mały kawałek (ok. 80g)
- cebula - 2 sztuki
- por - mały kawałek (biała część)
- koncentrat pomidorowy, 2-3 łyżki
- woda lub bulion - 1 szklanka
- olej rzepakowy - łyżka
- ziele angielskie - 4 kulki
- liść laurowy - 2 sztuki
- sól
- pieprz
- słodka papryka
Przygotowanie:
Rybę bardzo dokładnie osuszyć na ręczniku papierowym (dzięki temu upiecze się, a nie ugotuje). Rybę natrzeć solą i pieprzem. Na patelni rozsmarować łyżeczkę oleju. Gdy patelnia mocno się nagrzeje kłaść filety - smażyć po minucie na jedną stronę. Filety przełożyć do naczynia żaroodpornego i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. Piec przez 15 minut. W tym czasie zetrzeć na grubych oczkach marchew, pietruszkę i seler. Cebulę posiekać w kostkę, pora w plastry - podsmażyć je na łyżeczce oleju rzepakowego. Do cebuli dodać starte warzywa oraz ziele angielskie i liście laurowe. Dusić wszystko przez chwilę. Następnie rozmieszać koncentrat z wodą lub bulionem i wlać do warzyw. Całość dusić przez ok. 10 - 15 minut. Doprawić do smaku. Uduszone warzywa wyłożyć na upieczoną rybę.
Czy ryba po grecku jest zdrowa?
W rybie po grecku najmniej zdrowa jest panierka z mąki, która nasiąka olejem podczas smażenia. Samo danie jest stosunkowo zdrowe i lekkie, a także niezbyt kaloryczne. Aby poprawić jego strawność i uniknąć wzdęć po posiłku, lepiej zrezygnować z panierki, a smażenie ryby zamienić na jej pieczenie. Przy duszeniu warzyw również można zrezygnować z większych ilości tłuszczu, ponieważ warzywa zaczną „puszczać” wodę, w której się uduszą.
Ryba po grecku - wartości odżywcze. Ile kalorii ma ryba po grecku?
W 100 g ryby po grecku (50 g ryby i 50 g sosu warzywnego) przygotowanej tradycyjnie czyli smażonej i z obsmażonymi przed duszeniem warzywami znajduje się:
- 140 kcal,
- 11,8 g białka,
- 8,6 g tłuszczu,
- 5 g węglowodanów
Skąd pochodzi ryba po grecku?
Ryba po grecku kojarzy się z tradycyjną polską kuchnią i gości na świątecznych stołach w prawie wszystkich polskich domach. Rybę po grecku najczęściej podaje się podczas kolacji wigilijnej. Jest ona jednak daniem stosunkowo nowym i słuszna wydaje się teoria, że potrawa została wymyślona w PRL-u – czasie pustych sklepowych półek. Danie można przyrządzić z dowolnej ryby, a dodatki warzywne czyli marchew, seler, pietruszka i cebula nie są i nie były niczym ekskluzywnym. Sama nazwa przyciągała i dawała namiastkę egzotyki.
Przepis na rybę po grecku trudno znaleźć w przedwojennych książkach kucharskich. U Marii Ochorowicz – Monatowej, jednej z najbardziej znanych autorek tego okresu związanych z kuchnią, znajdziemy przepisy na ryby po francusku, holendersku, włosku, portugalsku, oczywiście po polsku i po żydowsku, ale po grecku – nie.
Ryba po grecku nie jest oczywiście daniem pochodzącym z Grecji. Grecy nie tylko jej nie znają, ale tez uważają, że danie to bardzo mocno odbiega od smaków kuchni greckiej. Jednak osoba, która wymyśliła nazwę mogła inspirować się bogactwem ryb i warzyw w tej właśnie kuchni. Być może pierwowzorem polskiej ryby po grecku jest „psari plaki” – pieczona w całości ryba przykryta warzywnym sosem na bazie pomidorów z dodatkiem ziół podlewanym białym winem.
Źródła:
- https://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/2015/12/ryba-po-grecku-wersja-dietetyczna.html
- https://cookit.pl/przepis/329266/Ryba+po+grecku+,smak+PRL-u
- http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,53667,3305932.html?disableRedirects=true
- http://www.ilewazy.pl/porcja-ryby-po-grecku
- Ochorowicz-Monatowa M., Uniwersalna Książka Kucharska, Warszawa-Lwów, 1913, https://polona.pl/item/uniwersalna-ksiazka-kucharska-z-ilustracyami-i-kolorowemi-tablicami-odznaczona-na,MzU1NzM4Nw/