Czy styl życia wpływa na odchudzanie? [Porada eksperta]

2016-12-03 13:13

Ważę 64 kg przy 170 cm wzrostu. Chciałabym schudnąć, jednak mimo diety i ćwiczeń nie widzę żadnych efektów. Moja dieta przez ostatnie 3 lata była bardzo dziwna. Gdy chciałam schudnąć, jadłam coraz mniej i mniej. Doszło do tego, że jadłam 2 posiłki dziennie (w tym na jeden owoce lub warzywa), ale zdarzało się, że jak byłam bardzo głodna, to się objadałam. Półtora miesiąca temu poszłam do dietetyka. Stosowałam się do diety redukcyjnej, jednak to było dla mnie zbyt wiele kalorii (ciągle byłam ociężała przy 1500-1600 kcal dziennie), więc znów starałam się jeść mniej, obcinając z ilości. Na wizycie kontrolnej okazało się, że waga ani drgnęła. Ustaliłyśmy z dietetyczką, że będę jadła trochę mniej. Stosuję się do tego, pije ok. 2 l wody (wcześniej nie piłam prawie w ogóle - ani wody, ani żadnych napojów, bo po prostu nie czułam pragnienia), jem regularnie. Poza tym od miesiąca ćwiczę 4-5 razy w tygodniu. Przez ten czas nie zaobserwowałam żadnych efektów. Nie ważę się, ale cm również nie spadają. Czy to może być wina hormonów czy raczej mój organizm po 3 latach złego trybu życia potrzebuje więcej czasu? Czy powinnam udać się do endokrynologa (przyznam, że ciągle się waham, bo wizyta + badania to spory wydatek), czy raczej jeszcze poczekać na efekty?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Najwyraźniej twój organizm daje sygnał, że nie pracuje prawidłowo. Nadwaga i otyłość, i brak postępów podczas terapii w utracie masy ciała o tym świadczą. Z jakiego powodu? Może ich być wiele. Niedoczynność tarczycy prosta i inne jej choroby, niedoczynność tarczycy z powodu niedoboru jodu, hiperinsulinemia, insulinooporność, cukrzyca 2 stopnia, nietolerancje pokarmowe. Na pewno swój udział w tym miały twoje eksperymenty żywieniowe, predyspozycje genetyczne i styl życia.

Błędem jest zmniejszanie ilości zjadanych przez ciebie kalorii, dlatego że tym sposobem podtrzymujesz nieprawidłowy przebieg procesów biochemicznych i podążasz w stronę poważnych chorób. Z mojej perspektywy na dziś nie ma prostych przypadków do odchudzania, a sam proces polega na tym, aby znaleźć właściwą przyczynę nadwagi i wdrożyć odpowiednią strategię, do której należy również zmiana stylu życia czy dobór makroskładników (oraz mikro-). W twoim przypadku konieczny jest też lekarz. Zacznij od lekarza pierwszego kontaktu i zbadania morfologii krwi, poziomu cukru, krzywej cukrowej, hemoglobiny glikolowanej, hormonów tarczycy, nadnerczy, lipidogramu, elektrolitów, poziomu witaminy D. Możliwe, że dalej prowadzić cię może diabetolog lub endokrynolog.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta