Dieta i intensywne ćwiczenia a brak spadku wagi [Porada eksperta]

2017-02-14 15:32

Mam 23 lata i problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów, ważę 70 kg i mam 169 cm wzrostu, kilka lat temu schudłam 12 kg na niezbyt mądrej diecie, straciłam okres na rok, chorowałam na bulimię i zespół OES, ale udało mi się z tego wyjść i od 2 lat jestem czysta, okres także wrócił. Od tego momentu staram się odżywiać zdrowo, chodzę na siłownię i ćwiczę średnio 4-5 razy w tygodniu po ok. 1-1,5 godz, 2 dni siłowo i 2 aeroby. Ćwiczenia jakie tam wykonuję to m.in interwały (bieganie 11km/h i chód 7km/h, 1 minuta biegu i 1 minuta chodu - całość trwa 30 minut), potem ćwiczenia siłowe na sprzęcie (to dni siłowe) lub orbitrek, stepper czy też bieżnia, łącznie ok. 11 godz. - to dni aerobowe. Mój przykładowy jadłospis to: śniadanie: owsianka (4 łyżki płatków owsianych, pół szklanki mleka, szklanka wody, 5 fistaszków, pół jabłka), II śniadanie: jogurt naturalny z otrębami (250 ml jogurtu, 2 łyżki otrąb owsianych), obiad: gotowana fasolka szparagowa żółta z jajkiem i koncentratem pomidorowym (ok. 200 g fasolki, 2 jajka, 2 łyżeczki koncentratu), kolacja: jogurt typu greckiego 0% truskawkowy, ok. 100 g twarogu półtłustego i 1 wafel ryżowy z 1 łyżeczką serka waniliowego, 1 figa suszona. Bardzo często mam ochotę na słodkie, ale staram się trzymać diety. Nie wiem, czy coś robię źle, ale nie mogę schudnąć nawet 100g, cm też nie spadają, czuję się jakbym ciągle była opuchnięta. Moje ostatnie badania badania to: cholesterol całkowity: 215mg/dl, glukoza: 101,30 mg/dl TSH - 0,928 FT3 - 2,52 FT4 - 0,77. Dodam też, że mój tata jest cukrzykiem i większość osób po stronie mojego taty także choruje na cukrzycę.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Żeby schudnąć, trzeba jeść odpowiednio dużą ilość kalorii, ze względu na intensywny wysiłek fizyczny, jaki masz. Poza tym kalorie muszą być w odpowiednich proporcjach i z odpowiednich źródeł. Jest to uzależnione od rodzaju wysiłku i celu, jaki założyłaś.

Ty zdecydowanie zjadasz za mało kalorii i są one nieodpowiednie. Widać to w wynikach analiz (cholesterol i cukier). Za dużo w twojej diecie jest węglowodanów i cukrów prostych - jogurt, serek waniliowy i figa. Są one zjadane na noc, czyli będą odkładane w tkankę tłuszczową z powodu wyrzutu insuliny. Nie ma w twojej diecie dobrych źródeł białka i jest go mało, jest też za mała ilość warzyw. Powinno być ich ok. 3/4 kg. Znajdują się w nich antyoksydanty oraz substancje regulujące metabolizm, który jest u ciebie wolny. Brakuje węglowodanów złożonych. A trzeba wiedzieć, że bez ich odpowiedniej ilości w diecie nie będą spalane tłuszcze.

Jeśli chodzi o wysiłek fizyczny, to najpierw należy ustalić twój zakres spalania tkanki tłuszczowej, ba, ocenić jej ilość w organizmie, mierząc fałdy tłuszczowe albo opierając się na wadze oceniającej skład ciała, potem opracować program ruchowy i sposób żywienia na najbliższe tygodnie. Masz insulinooporność. Z tym problemem powinien poradzić sobie dietetyk - układając odpowiednią dietę. Do kompletu badań oznacz poziom witaminy D, fosfor, wapń, magnez, no i morfologię z rozmazem. Z tą dokumentacją najlepiej odwiedzić specjalistę i zastosować się do jego programu żywieniowo-ruchowego.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta