Dieta po wyłonieniu stomii [Porada eksperta]
W listopadzie trafiłam do szpitala po wypadku. Miałam operację na pękniętą wątrobę, później doszły jeszcze jelita. Schudlam 11 kilo (160 cm wzrostu, waga 39 kg) przez dwa miesiące. Mam wyłonioną stomię czasowo. Byłam dożywiana pozajelitowo. Od tygodnia mam wprowadzane jedzenie zwykle oprócz żywienia dojelitowego. Mam pytanie: jak mam sie odżywiać, aby przytyć i sobie nie zaszkodzić?
Dla stomików nie ma specjalnych zaleceń dietetycznych, bez względu na to, czy stomia jest czasowa, czy nie. Ale każdy jest inny i inaczej reaguje na zjadane produkty. Powinnaś więc metoda prób i błędów odkryć, które z produktów źle na ciebie działają, a które nie.
Na początek zalecałabym lekkie miksowanie zjadanych potraw (wiadomo, za wyjątkiem drobnych kasz). Zacznij od pojedynczych produktów. Jednego dnia jedz kaszę, kolejnego warzywa, następnego kasze i mięsa, kolejnego sery białe itd. Porcje dostosuj do swoich możliwości trawienia, tj. 100-300 g i jedz co 3 godziny.
Produkty, po których możesz odczuwać wzdęcia to kapustne: kalafior, brokuł, brukselka i strączkowe suche. Dlatego zacznij od marchewki, ziemniaka, buraka.
Kasze jedz drobne i mocno rozgotowane. Pij dużo płynów i staraj się długo gryźć, aby pobudzić pracę enzymów trawiennych. Bardzo ostrożnie dodawaj tłuszcze do diety, a jeśli już, to może to być odrobina masła czy oliwy. Przy czym obserwuj, jak się czujesz.
Możesz też wypróbować zupy z mięsem i warzywami, ale mocno zmiksowanymi. Z czasem staraj się już nie miksować, za to bardzo dokładnie gryźć posiłki.
Jedząc w taki sposób będziesz dochodzić do formy, co z czasem powinno dać przyrost masy ciała. Pozdrawiam serdecznie.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.
Inne porady tego eksperta