Jak przybrać na wadze przy H. pylori? [Porada eksperta]
Od 5 lat mam stały stan zapalny żołądka, spowodowany Helicobacter pylori. Bakterii nie mogę się niestety pozbyć, bo jestem uczulona na działające na nią antybiotyki. Mimo że znaczna część osób cierpi na tę dolegliwość, to mam wrażenie, że ja odczuwam ją znacznie bardziej. Mam poważny problem z jedzeniem. Nie odczuwam głodu - a nawet jeśli takie uczucie się pojawi - po kilku 'gryzach' czuję się pełna, ponadto muszę uważać na to, co jem, bo po wielu produktach czuję się wyjątkowo źle. Z tego powodu moja waga jest poniżej normy. Przy wzroście 177 cm, ważę 55 kg. Bardzo zależy mi na wzroście masy ciała, szczególnie, że przez wiele osób jestem posądzana o anoreksję. Niestety, zwykłe diety na wzrost masy ciała są nieskuteczne. Przeradza się to u mnie powoli w obsesję, w sklepach sprawdzam skład produktów, wybieram zawsze te najbardziej kaloryczne, staram się jeść jak najczęściej, a mimo iż 'wpycham' w siebie jedzenie, moja waga nadal nie wzrasta - a wręcz przeciwnie. Systematycznie maleje. Czy są jakieś zdrowe suplementy diety, które mi w tym pomogą? Dużo czytałam o odżywkach dla sportowców, ale kompletnie się na tym nie znam, martwię się, że źle wpłyną na moje zdrowie. Poza tym słyszałam o batonikach, które są bombami kalorycznymi mającymi rzekomo rozwiązać mój problem. Ale czy naprawdę istnieją produkty 'cud', które bez negatywnego wpływu na zdrowie pomogę mi przytyć te upragnione 10 kg?
Nie ma cudownych produktów, które sprawią, że zdrowo przytyjesz. A pomysł, żeby jeść produkty dla sportowców jest niedobry, bo są one przeznaczone dla osób zdrowych, a nie z zapaleniem śluzówki żołądka. Radziłabym bezwzględnie leczenie u gastrologa. Zrobienie porządnej diagnostyki przewodu pokarmowego (gastroskopia, kolonoskopia, badania na nietolerancje pokarmowe) i leczenie innymi preparatami niż te, na które jesteś uczulona albo nie tolerujesz.
Kolejna wizyta to psychiatra, który ustali, czy twoje zachowanie nie jest wynikiem depresji i wreszcie praca z psychologiem. Wykazujesz cechy osoby mającej problemy z odżywianiem i należy się za to zabrać "po dorosłemu", czyli przepracować z nim swoje problemy. Stan zapalny żołądka wymaga diety lekkostrawnej, urozmaiconej i bogatej w kalorie. Należy jeść często, ale mało, dodatkowo warto jadłospis wzbogacać w produkty dla dzieci. One z pewnością nie zaostrzą stanu zapalnego przewodu pokarmowego, a wzbogacą dietę w kalorie, podobnie jak dodanie do potraw oleju z pestek winogron, do zup, past, gotowanych warzyw.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.
Inne porady tego eksperta