Jak wybrać zdrowy sok owocowy ze sklepu? [Porada eksperta]

2016-06-24 10:11

Od zawsze lubiłam przeciery z owoców w postaci soków, lecz niestety nie zawsze mam czas robić je w domu. W sklepach jest duży wybór soków, takich jak np. Karotka czy Kubuś, na których etykietach widnieją napisy: "bez dodatku cukru" czy "cukier naturalnie występujący w owocach". Czy takie soki rzeczywiście są "w miarę" zdrowe i czy aby na pewno dawka cukru w nich zawarta mieści się w dziennym zapotrzebowaniu?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Czym jest nektar owocowy?
  2. Czym jest napój owocowy?
  3. Czym są soki przecierowe z owoców?
  4. Czym najlepiej kierować się przy wyborze soku owocowego?

Soki, szczególnie świeżo wyciskane, są doskonałym źródłem składników mineralnych i witamin, związków biologicznie czynnych. W zależności od sposobu produkcji są też źródłem cukru, który powinien być bilansowany w diecie. Weźmy pod lupę nektary.

Czym jest nektar owocowy?

Zgodnie z nazewnictwem UE, nektar to rozcieńczony wodą, świeży lub odtworzony z koncentratu sok z dodatkiem cukru. Ilość soku owocowego użyta do wyprodukowania nektaru waha się zależnie od smaku od 25 do 50%. Mniejsza ilość soku w tym produkcie musi zostać uzupełniona cukrem (najczęściej ok. 20 łyżeczek na 1 litr) i wodą (ok. 440 ml na 1 litr!).

Czym jest napój owocowy?

Napój to zwykle jeszcze bardziej rozcieńczony wodą sok z dodatkiem cukru. Może zawierać 5-20% soku oraz syntetyczne barwniki, chemiczne konserwanty, aromaty, a także sztuczne środki słodzące.

Czym są soki przecierowe z owoców?

Soki przecierowe (czyli nieklarowne) to wyłącznie „owoce w płynie”, niestety z dużą ilością cukru pochodzącą z surowca, ale i błonnika, który będzie regulował wchłanianie cukru do krwiobiegu.

Czym najlepiej kierować się przy wyborze soku owocowego?

Oprócz smaku etykietą i wielkością porcji. Polecałabym te soki, które mają mniej niż 10g cukru na 100 ml w małych opakowaniach do 250 ml. Ta ilość to odpowiednik jednej porcji owocu w diecie, których powinno być 2-3. Należy pamiętać też, że sok nie gasi pragnienia, tu sprawdzi się lepiej woda. Dla osób z insulinoopornością soki nie są polecane, bo będą powodować wahania cukru we krwi i stymulować apetyt, a w konsekwencji przyrost masy ciała.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta