Nadmiar wapnia we krwi dziecka - jak urozmaicić dietę? [Porada eksperta]
Mój synek za tydzień skończy rok. Urodził się z niską masą urodzeniową (1,5 kg) w 36 tygodniu ciąży. Mamy problem z jego przybieraniem na wadze. Aktualnie jako roczne dziecko waży 4,7kg! Dziennie wypija ok 400-450 ml mojego mleka, zjada kaszkę z 3 łyżek stołowych, obiadek ok. 130 ml, kawałek banana, jabłka lub gruszki. I to właściwie tyle. Dzisiaj odebraliśmy wyniki krwi i pani doktor (specjalista od chorób metabolicznych) powiedziała, że synek ma zbyt dużo wapnia i witaminy D. Kazała nam ograniczyć ilość wypijanego mleka do 200 ml na dzień i przyjść za pół roku na kontrolę. Boję się, że mały całkiem przestanie przybierać na wadze. Przeczytałam także, że nadmiar wapnia może być też spowodowany chorobami (hiperkalcemią), a nawet rakiem. Czy zwykłe odstawienie mleka jest wystarczające? Nie dostaliśmy żadnego skierowania na inne badania, żadnego lekarstwa. Czy nadmiar wapnia może być powodem tak małego przybierania na wadze? Jaka dietę mam mu zastosować, żeby ograniczyć wapń i zastąpić witaminy, które dostawał w mleku tak, aby przybierał na wadze? Z góry dziękuję za pomoc.
Dieta rocznego dziecka powinna być bardziej urozmaicona. Powinno w niej być pieczywo, mięso, różnorodne warzywa. Pieczywo (szczególnie razowe) i warzywa są dobrym źródłem wapnia. Wtedy ograniczenie spożycia mleka nie będzie już przyczyną hiperkalcemii.
Może warto porozmawiać z pediatrą, jak sprawnie urozmaicać dziecku jadłospis i wprowadzić chociaż kilka nowych produktów. Na stronie Instytutu Matki i Dziecka jest do ściągnięcia poradnik o żywieniu dzieci powyżej roku, z wieloma poradami, mnóstwem przepisów. Warto się zaopatrzyć.
Raczej starałbym się urozmaicić dietę niż szukać jakiś przyczyn organicznych hiperkalcemii. To niestety mleczna dieta jest przyczyną. Pozdrawiam.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.
Inne porady tego eksperta