Aktywność fizyczna a skolioza. Czego nie robić? [Porada eksperta]

2016-02-11 21:24

Mam skoliozę, która wg lekarza już nie postępuje. Jakich ćwiczeń nie mogę wykonywać? Chcę ćwiczyć w domu, żeby zgubić brzuch po ciąży, ale nie wiem, czy sobie nie zaszkodzę.

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Skolioza jest skrzywieniem kręgosłupa w trzech płaszczyznach (czołowej, strzałkowej oraz poprzecznej), jednak sposób zniekształcenia jest indywidualny w każdym przypadku. Formę aktywności powinien dobrać lekarz lub/i fizjoterapeuta, który zna szczegóły przypadłości, np. kąty skrzywienia. Jeśli chodzi o doniesienia naukowe, kwestia ćwiczeń przy skoliozie jest kontrowersyjna. Niektórzy naukowcy uważają, że ćwiczenia nie mają wpływu na przebieg skoliozy (Cassella, Hall, 1991). Jeśli chodzi o ćwiczenia w domu, wyeliminowałabym treningi z zastosowaniem obciążenia oraz takie, które obciążają kręgosłup (np. zumba lub taniec z elementami podskoków). Najlepiej wybrać lekką lub umiarkowanie intensywną formę ruchu, np. spacery, pływanie, fitness w wodzie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta