Ćwiczenia: jak poradzić sobie z rozbudowanymi mięśniami? [Porada eksperta]

2016-02-08 23:43

Ćwiczę już parę tygodni z Ewą Chodakowską i napotkałam pewną przeszkodę w dążeniu do sylwetki idealnej. Otóż moje nogi (uda oraz łydki) z treningu na trening zwiększają swoją objętość. Treningi wyglądają tak, że staram się robić rozgrzewkę (15-20 min), pełny trening z Ewą to 45 min (Skalpel I, Skalpel II albo Killer), a na koniec intensywne rozciąganie 15-20 min, żeby wysmuklić mięśnie. Zawsze miałam problem z masywnymi nogami, gdyż trenowałam siatkówkę oraz interesowałam się wieloma sportami. Problem stał się bardziej uporczywy z chwilą, gdy całkowicie zrezygnowałam ze sportu ze względu na kręgosłup, moje nogi stały się jeszcze większe. Dodam, że trzymam dietę, jest zbilansowana, bogata w odżywcze składniki. Obecnie chciałabym wrócić do dawnej sylwetki. Co mam zrobić żeby wysmuklić mięśnie nóg, a przede wszystkim łydek?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Najprawdopodobniej twoje nogi zostały szybko wzmocnione już po kilku tygodniach ze względu na fakt istnienia zjawiska pamięci mięśniowej. Taki dynamiczny przyrost mięśni powinien zostać spowolniony w następnych tygodniach, jednak jest to zależne od danego organizmu. Jeśli do tej pory trzymałaś dietę z nadmierną ilością kalorii (wylicz swoje zapotrzebowanie, istnieje wiele kalkulatorów w sieci do tego celu), spróbuj ograniczyć ich ilość o 10-15% i obserwować, jakie zajdą zmiany w kolejnych tygodniach. Jeśli jednak kaloryczność była już wcześniej zmniejszona, a mimo to mięśnie nadal rosną i nie chcesz czekać na unormowanie sytuacji, po prostu trzymaj dietę, a ćwiczenia wykonuj jedynie rozciągające lub pływanie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta