Trening dla nastolatka na wyrzeźbienie sylwetki i spalenie tłuszczu [Porada eksperta]

2016-05-31 0:10

Mam 13 lat, ważę około 60 kg i mierzę 170 cm wzrostu. Jestem szczupły, ale mam trochę sadełka. Chciałbym stracić ten tłuszcz, wzmocnić i lekko chociaż wyrzeźbić mięśnie. Nabrać masy mięśniowej.

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Trening siłowy dla nastolatków ma na celu przede wszystkim poprawę sprawności oraz zapobieganie urazom. W młodym wieku poziomy hormonów androgennych są jeszcze dość niskie, dlatego wielkość mięśni nie zmieni się w dużym stopniu.

Przykładowy program dla nastolatków zawiera 2-3 treningi tygodniowo, ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, np. pompki, podciąganie na drążku, dipsy, squaty, wypady nóg, brzuszki, czasami z zastosowaniem gum, których struktura jest w pewien sposób zbliżona do struktury ludzkich mięśni. Poleca się wykonywanie 1 serii składającej się z 12-15 powtórzeń na każdą grupę mięśniową oraz zachowanie wystarczająco długich przerw między seriami i między dniami treningowymi. Dobry, czyli skuteczny i bezpieczny plan treningowy, jest planem indywidualnie dopasowanym do jednostki na podstawie przeprowadzonego wywiadu.

Każdy z nas jest inny, ma różne (najczęściej niestety nie do końca prawidłowe) nawyki ruchowe, które należy uwzględnić układając plan. Warto zainwestować w konsultację z trenerem personalnym, który wskaże, na co szczególnie zwracać uwagę w czasie treningu. Jeśli chodzi o utratę tkanki tłuszczowej, już od najmłodszych lat warto zwracać uwagę na to, co spożywamy, jednak należy to robić z dystansem, ponieważ nieprawidłowa postawa względem jedzenia może spowodować przykre konsekwencje zdrowotne, psychiczne i społeczne nawet na całe życie. Wskazówki odnośnie właściwego sposobu odżywiania znajdziesz w odpowiedziach na pytania innych użytkowników.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta