Weganizm a trening. Jak się odżywiać? [Porada eksperta]

2016-08-28 16:56

Mam 18 lat i od ok. 9 miesięcy jestem weganką. Pragnę zrzucić parę kilo dzięki zbilansowaniu mojej wegańskiej diety i dodaniu do niej ćwiczeń fizycznych - min. 3 razy w tygodniu godzinny trening. Co powinnam jeść po treningu? Czy powinnam spożywać po nim węglowodany, jeżeli chcę zrzucić wagę? Czy są jakieś produkty, które muszę ograniczyć, lub takie, na których muszę skupić swoją uwagę?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Weganie są narażeni na niższą podaż składników odżywczych, takich jak: kwasy omega-3, witamina D, cynk, żelazo, wapń, witamina B12 czy białko. Przykładowo badanie EPIC Oxford potwierdza, że ryzyko złamań kości u wegan było o 30 proc. wyższe niż u osób na diecie tradycyjnej i laktoowowegetariańskiej.

Aby efektywnie trenować, musisz pamiętać o produktach zawierających wymienione składniki, uwzględniając je w swojej diecie. Źródła białka roślinnego to np. nasiona roślin strączkowych, w tym soja, która jednak ingeruje w nasz układ hormonalny (do tej pory nie stwierdzono jednoznacznie, kiedy wpływa pozytywnie, a kiedy negatywnie), stąd coraz większą popularność w diecie wegan zyskują białko ryżowe oraz białko konopne. Temat posiłku potreningowego oraz odchudzania był omawiany wcześniej. Więcej informacji znajdziesz w odpowiedziach na pytania innych internautów.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta