Zasady dbania o siebie, które także pomogą schudnąć [Porada eksperta]

2016-03-08 10:25

Mam 13 lat, nie jestem specjalnie gruba, ale ważę 57 kg. Co mogę zrobić, żeby schudnąć?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. 1. Zdrowie psychiczne, fizyczne i społeczne
  2. 2. Trening motywacji
  3. 3. Brak uzależnień i unikanie toksyn
  4. 4. Sztuka odżywiania i odpowiednie nawodnienie
  5. 5. Aktywność ruchowa przez cały rok

Oto moje zasady zdrowego stylu życia, które warto wprowadzić w każdym wieku:

1. Zdrowie psychiczne, fizyczne i społeczne

Jeśli jesteś zdrowa, nie ma dla ciebie granic możliwości, są tylko bariery do przełamania. Na nasze zdrowie wpływa nie tylko to, jak sami postrzegamy siebie, ale również to, jak inni nas widzą, dlatego w miarę możliwości staraj się dbać także o kontakty z rodziną i znajomymi.

2. Trening motywacji

Trening motywacji jest czymś bardzo ważnym. Niektórzy uważają, że jedne osoby są bardziej zdolne, a inne mniej. Bez względu na talent, efekty w wielu różnych dziedzinach uzyskują osoby, które są wytrwałe, uparte i pracowite. Trenuj motywację, np. szukaj inspirujących haseł motywacyjnych, cytatów, książek, nagrań itp., prowadź pamiętnik oraz rozwijaj się w dowolny sposób. Miej swoje hobby.

3. Brak uzależnień i unikanie toksyn

Unikaj toksyn. Uzależnienia są stratą czasu, a czasami pieniędzy i zdrowia. Dotyczy to zarówno zbyt długiego surfowania w sieci, gier komputerowych, jak i np. przesadnego upodobania do zakupów.

4. Sztuka odżywiania i odpowiednie nawodnienie

Odpowiedni sposób odżywiania jest dość złożonym tematem, ale warto go poznać. Nie szukaj diet-cud, bo takie nie istnieją. Odżywiaj się zdrowo i nawadniaj się. Niech na twoim talerzu nie zabraknie warzyw i urozmaiconych posiłków.

5. Aktywność ruchowa przez cały rok

Wybierz ulubione aktywności ruchowe i bądź aktywna cały rok. Zwiększaj ilość ruchu stopniowo, nie rzucaj się na głęboką wodę – ani w kwestii diety, ani w kwestii treningu. Małymi kroczkami można w tym temacie zajść o wiele dalej.

Wprowadź powyższe zasady i ciesz się efektami.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta