Dlaczego ziewam podczas ćwiczeń? [Porada eksperta]

2021-11-05 12:57

Dlaczego podczas treningu wysiłkowego po 10-15 minutach zaczynam ziewać? Za każdym razem, gdy ćwiczę, czy to zajęcia grupowe, czy indywidualne, to dopada mnie ziewanie. Czuję w sobie energię i nie chce mi się spać, a i tak ziewam. Dodam, że jestem astmatykiem, astma oskrzelowa, odkąd pamiętam mam niskie ciśnienie. Co może być przyczyną?

Dlaczego ziewam podczas ćwiczeń?
Autor: Getty Images

Przyczyny ziewania nie zostały jeszcze całkowicie przebadane. Najprawdopodobniej ma to jednak związek z regulacją temperatury. Tak, jak działa wentylator, odprowadzana jest zbyt ciepła krew z mózgu i wprowadzana chłodniejsza z płuc. W ten sposób dochodzi do ochłodzenia mózgu. W czasie treningu temperatura ciała wzrasta, zatem może pojawić się ziewanie. W pewnym stopniu może to mieć także związek z zapotrzebowaniem na tlen oraz regulacją ciśnienia krwi. Ziewanie może zwiększyć tętno nawet o 30 procent. W przypadku astmy i niskiego ciśnienia ziewanie jest typowe. Należy w tym przypadku trenować pod kontrolą lekarza, który powinien ustalić rodzaj, długość i intensywność wysiłku dla danego przypadku chorobowego.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta