Czy szybkie odchudzanie się nastolatka jest dobre i zdrowe? [Porada eksperta]

2016-07-14 11:11

Mam 13 lat. Wzrost 165, waga 62 kg. Chciałabym zrzucić chociaż 10 kg do rozpoczęcia roku szkolnego. Wstaję o godz 6:45; oczywiście poranna toaleta, śniadanie i na godz 7:40 do szkoły. Pierwsze i drugie śniadanie w szkole, obiad w domu, a między tymi posiłkami, gdy najdzie mnie ochota, zjadam coś słodkiego. Po powrocie obiad, zadania domowe i opieka nad młodszym rodzeństwem. Chodzę spać około godz 22:00; i tak cały tydzień. Proszę (jeśli to możliwe) o rozkład posiłków i ćwiczeń na tydzień oraz motywację.

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Utrata tkanki tłuszczowej to proces, który im trwa dłużej, tym przynosi trwalsze efekty. Ma to szczególne znaczenie w okresie dojrzewania. Jeśli teraz zaczniesz drastyczne diety czy treningi, w przyszłości będziesz narażona na nadwagę, otyłość, bycie "całe życie na diecie" bez efektów oraz spadek poczucia własnej wartości. W 90% przypadków takie działania kończą się efektem jo-jo i powrotem nie do wagi poprzedniej, ale nawet do większej niż wcześniej. Wiem, że w twoim wieku trudno jest myśleć o tym, co będzie w przyszłości, jednak jeśli chodzi o zdrowie, warto nad tym się zastanowić. W odpowiedziach na pytania innych użytkowników znajdziesz proste, zwięzłe wskazówki, jak się odchudzać, aby było to efektywne i trwałe.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta