Jak skakać na skakance, żeby poprawić kondycję? [Porada eksperta]
Postanowiłam, że zacznę skakać na skakance. Znalazłam 30-dniowe wyzwanie, które zaczyna się od skakania przez 2 minuty. Mój problem polega na tym, że nie daję rady skakać tych 2 minut tak bez przerwy. Czy te 2 minuty koniecznie trzeba skakać bez przerwy? Jeśli nie daję rady, czy jest sens skakania w miarę swoich możliwości?
Spis treści
Jeśli twoim celem jest poprawa wytrzymałości lub koordynacji, trening na skakance będzie dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj, aby skakać na ścieżkach biegowych, ziemi, drewnianych powierzchniach lub innych, które absorbują impakt.
Jak dobrać długość skakanki?
Dobierz odpowiednią długość: stojąc na naprężonej skakance uchwyty powinny być na wysokości pach.
Jak poprawnie skakać na skakance?
Technika: 1. Skoki obunóż zmniejszają ryzyko urazów. 2. Ląduj na śródstopiu. 3. Wykonuj niskie skoki jak najbliżej podłoża. 4. Trzymaj łokcie blisko tułowia, proste plecy.
Trening na skakance jest dobrą alternatywą dla tych, którzy mają problem z powiększeniem mięśni łydek. Trening ten spala wiele kalorii, jednak jest jedno ale: tylko wtedy, gdy jest wykonywany bardzo szybko. Dla porównania jeśli chcesz spalić tyle kalorii, ile w czasie godziny treningu siłowego lub godzinnego biegu w tempie ponad 11 km/h, musisz w czasie każdej 1 sekundy zrobić 2 podskoki... i tak przez godzinę (Clinical Cardiology, 1990, 2009). Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie skakanki w treningu interwałowym (o zmiennym tempie). Polecam wykonać 8 rund po 20 sekund szybkich skoków i 40 sekund przerwy. Z czasem wydłużaj czas poświęcony na skoki, skracając czas przerwy. Treningi 2-3 razy w tygodniu. Przed aktywnością wykonaj rozgrzewkę, a po niej - rozciąganie.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.
Inne porady tego eksperta