Jakie ćwiczenia wykonywać przy skoliozie? [Porada eksperta]

2016-02-12 13:04

Mam 16 lat i skoliozę, chciałabym dbać o sylwetkę (nogi, brzuch) samodzielnie ćwicząc w domu. Nie wiem jednak, jakie ćwiczenia dobrać, by nie pogłębiać skoliozy. Czy mogłabym prosić o jakieś wskazówki? Mam piłkę gimnastyczną, którą chcę używać przy ćwiczeniach.

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Przykładowe ćwiczenia przy skoliozie

Skolioza jest często mylona z postawą skoliotyczną. Skolioza oznacza skrzywienie kręgosłupa w trzech płaszczyznach (czołowej, strzałkowej i poprzecznej). Każdy przypadek różni się od siebie występującymi zniekształceniami, dlatego nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich. O indywidualnie dopasowane ćwiczenia należy spytać lekarza lub/i fizjoterapeutę, który w zależności od charakterystyki skrzywienia wyjaśni, jak dodatkowo nie pogłębiać skoliozy w danym przypadku. Kwestia ćwiczeń przy skoliozie to temat kontrowersyjny. Część badaczy uważa, że ćwiczenia nie mają wpływu na postęp skoliozy (Hall, 1991). Niemniej jednak należy zachować sprawność fizyczną.

Przykładowe ćwiczenia przy skoliozie

1) z pozycji stojącej przy ustawieniu stóp na szerokość bioder wykonuj naprzemienne wykroki prawą i lewą nogą, ustawiając stopę jak najdalej z przodu - przy prostych plecach w czasie trwania całego ćwiczenia,

2) opierając stopę o piłkę znajdującą się za plecami, przejdź do pozycji tzw. jaskółki, tocząc piłkę w tył, przytrzymaj pozycję przez kilka sekund, lekko uginając nogę, na którą przenoszony jest ciężar i wróć do pozycji wyjściowej,

3) w pozycji siedzącej na piłce ze stopami ustawionymi na szerokość bioder, przy prostych plecach, unoś naprzemiennie kolana w stronę brzucha. Zacznij od 1 serii ćwiczeń po 8-12 powtórzeń na każdą stronę.

Zwróć uwagę na to, aby dieta była urozmaicona, pełna składników odżywczych, zawierała źródła błonnika.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta