Chudnę, a potem znowu tyję. Dlaczego? [Porada eksperta]

2016-05-08 13:28

Mam 18 lat, 161 cm wzrostu i ważę 68 kg. Chciałabym schudnąć, ale nie wiem jak. Próbowałam wiele razy, ale zawsze się kończyło powrotem do poprzedniej wagi z dodatkowymi kilogramami.

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Odchudzanie jest złożonym procesem, bezpośrednio związanym z naszym metabolizmem. Gdy na własną rękę zmniejszamy ilość dostarczanej energii z pożywienia i/lub zwiększamy wydatek energetyczny zwiększając poziom aktywności ruchowej, metabolizm dość szybko najczęściej zwalnia, organizm przechodzi w tzw. tryb przetrwania. Nikt z nas nie powinien ani też nie potrafi odchudzać się przez długi okres. Metabolizm "naprawia się" wolno poprzez stopniowe zwiększanie ilości pożywienia lub/i zmniejszanie poziomu aktywności ruchowej. Gdy następuje zakończenie procesu odchudzania, najczęściej dochodzi do zbyt raptownego wzrostu poziomu dostarczanej energii.

Można temu zapobiec na 2 sposoby. Po pierwsze, kontrolując spożywane racje żywnościowe (w czasie redukcji niewielka obniżka kaloryczności posiłków o około 15-20%, po zakończeniu stopniowy jej wzrost). Po drugie, odpowiednio planując proces odchudzania (wyznaczyć najwyżej 3 miesiące na redukcję), pilnując się założeń planu od początku do końca.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta