Jak ćwiczyć brzuch i nogi, żeby schudnąć? [Porada eksperta]

2016-01-18 10:10

Mam problemy z nadwagą - mam 168 wzrostu i ważę 65,1 kg. Chciałabym schudnąć 10 kg. Jakie ćwiczenia na płaski brzuch i mięśnie nóg mogłabym robić?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Mimo iż słyszy się w mediach o "ćwiczeniach na płaski brzuch", należy zapamiętać, że widoczna redukcja tkanki tłuszczowej z wybranego miejsca nie jest możliwa (Physiology of Sport & Exercise, 1999; University of Cincinnati, 2001; Yale Scientific, 2001; American Journal of Physiology, 2006; Collins, 2014). Niemniej jednak na pewnym etapie redukcji (u jednej osoby może to być na początku, u innej na końcu) poziom tkanki tłuszczowej na brzuchu ulega zmniejszeniu.

Odpowiednia redukcja zakłada niewielki deficyt kaloryczny (10-20% dziennego zapotrzebowania). Zbyt duży deficyt (nagły wzrost liczby lub długości treningów czy/i raptowne zmniejszenie kalorii w diecie) może spowodować zablokowanie procesu spalania tkanki tłuszczowej. W celu zarówno redukcji, jak i rozbudowania mięśni nóg warto zwrócić na odpowiednie proporcje białek, tłuszczy, węglowodanów w diecie, zapewnienie witamin, soli mineralnych, wody, błonnika. Na mięśnie nóg dobrze wpływają takie ćwiczenia, jak np. wykroki, przysiady lub odwodzenie nóg do boku (z odpowiednią techniką).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta