Nastolatka chce schudnąć? Od czego zacząć? [Porada eksperta]

2017-04-01 20:24

Mam 13 lat i 170 wzrostu, ważę 61 kg, wiele osób mówi, że mam odpowiednią wagę, ale mi przeszkadzają wałeczki na brzuchu i uda. W jaki sposób mam zacząć odchudzanie, jakie ćwiczenia stosować?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

W okresie dorastania problem wagi i sylwetki jest szczególnie ważny dla nastolatek i nastolatków. W tym czasie wpływ mediów na psychikę jest ogromny. Młody człowiek dąży często do ideału. Stawia sobie za cel i porównuje się z nierealistycznymi sylwetkami gwiazd fitnessu, Internetu czy telewizji, które to osoby bardzo często są uzależnione od ćwiczeń, diety czy wspomagaczy, a nawet narkotyków.

Zgodnie z badaniami (Paediatr Child Health, 2004) na przykładzie młodzieży kanadyjskiej nawet połowa nastolatków nie jest zadowolona ze swojej wagi. Stosują niezdrowe sposoby utraty wagi (omijanie posiłków, dieta beztłuszczowa, drastyczne diety). Negatywną samoocenę mogą potęgować media społecznościowe, w których publikowane zdjęcia są zazwyczaj retuszowane, nawet te osób wysportowanych. Już nawet produkowane są sportowe legginsy z gąbkami, które imitują pośladki. Pigułki, suplementy, odżywki, papierosy czy cokolwiek innego, co ma się nadzieję, że zadziała w magiczny sposób, nie działa tak, jak zdrowa dieta czy trening.

Żyjemy w świecie mitów na temat diety i odchudzania. Ze względu na chęć zysku, a czasami niewiedzę!, obłuda ta jest potęgowana nawet przez znanych trenerów. Należy zapamiętać, że jeśli chcesz wyglądać dobrze i być zdrowa nie przez tydzień czy miesiąc, ale na stałe, to nie ma drogi na skróty. Znajdź aktywność fizyczną, którą lubisz i wprowadź ją do planu dnia. Pamiętaj o nawodnieniu, staraj się odżywiać zdrowo. Jak? Więcej informacji znajdziesz w odpowiedziach na pytania innych Internautów.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta