Tycie zimą i chudnięcie latem. Co zrobić, żeby nie tyć? [Porada eksperta]

2017-04-14 14:39

Co mogę zrobić, aby nie przytyć w zimie? Po okresie wiosenno-letnim czuję się świetnie i chudnę samoistnie, gdy świeci słońce to chudnę bez problemu i mogę w ogóle nie jeść żartuję wtedy, że odżywiam się energią słońca, powietrze wakacje. Niestety zimą jest odwrotnie, ciemno  zimno. Po zimie przybywa mi ok. 7kg i bardzo to odczuwam. robię się niesprawna i wszystkie ubrania są za małe, niektórych w ogóle nie mogę ubrać. Co roku ten sam scenariusz, pomimo starań. Co mogę zrobić, aby to zmienić?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia (Dermatoendocrinology, 2013 Jan 1; 5(1): 51–108). Aby poza sezonem utrzymać efekt letniego pobudzenia, należy dostarczać do organizmu witaminę D3 oraz endorfiny, np. w następstwie treningu siłowego.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta