Czy ćwiczyć przy kamieniach żółciowych, astmie i chorym sercu? [Porada eksperta]

2016-02-11 15:15

Mam 38 lat. Stwierdzono u mnie kamicę woreczka żółciowego. Mam też astmę i problemy z oddechem i sercem. Jak mogę schudnąć przy tych dolegliwościach i czy w ogóle mogę ćwiczyć? Boję się, że woreczek żółciowy może mi pęknąć.

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Przed wprowadzeniem ćwiczeń fizycznych powinna pani skonsultować się z lekarzem, który zna zaawansowanie i historię pani chorób oraz sposób leczenia.

W myśl badań naukowych zwiększony poziom aktywności ruchowej pomaga zapobiegać tworzeniu się kamieni żółciowych (JAMA; The New England Journal of Medicine, 1999). Co więcej, badania udowodniły, że wysoki poziom aktywności fizycznej, aż o 70% zmniejszył ryzyko objawów kamicy żółciowej (European Journal of Gastroenterology and Hepatology, 2010). Aktywność ruchowa musi być jednak wprowadza stopniowo oraz być regularna. Z kolei odpowiednio leczona astma (poza fazami zaostrzenia objawów choroby) nie stanowi przeszkody w podejmowaniu aktywności fizycznej.

Do czasu wizyty lekarskiej, proszę zwrócić uwagę na sposób odżywiania, unikać nadmiernych ilości tłuszczu (ale nie eliminować całkowicie), cukru, zwiększyć ilość błonnika i wody. Powinna pani spożywać 3-4 posiłki regularnie w ciągu dnia, w niezbyt dużych porcjach.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta