Chudnięcie po ciąży. Waga nie spada [Porada eksperta]

2015-10-01 10:17

Dwa miesiące temu urodziłam synka przez cesarskie cięcie, a od 1,5 miesiąca jestem na diecie, tzn. nie jem słodkiego, smażonego, gazowanego. Ogólnie 4 posiłki dziennie, ostatni o godz. 18, liczba kalorii ok. 1200 na dzień. Dodatkowo od miesiąca ćwiczę aerobowo 1 godz. dziennie (ok. 10 km), a rano po śniadaniu na orbitreku na delikatnym obciążeniu. Diety oraz ćwiczeń przestrzegam restrykcyjnie, dodatkowo chodzę na spacery ok. 3 km dziennie. Mimo tego wszystkiego waga nawet nie dregnęła. Tydzień po operacji zeszło mi 5 kg i od tamtej pory mimo diety i ćwiczeń - nic.

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Proces odchudzania, szczególnie po ciąży, wymaga cierpliwości. Restrykcyjne diety uniemożliwiają odpowiednią regenerację organizmu oraz zapewnienie odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Jeśli karmisz piersią, potrzebujesz około 400-500 dodatkowych kalorii (Rioda, Wambach, 2014). W sytuacji, gdy ujemny bilans energetyczny jest zbyt duży, celem organizmu nie jest spalanie tkanki tłuszczowej, tylko przetrwanie, a więc dążenie do jak najmniejszych strat energii. Stopniowo zwiększaj ilość dostarczanych kalorii, aż do osiągnięcia pułapu całkowitego zapotrzebowania kalorycznego i pełnego odżywienia organizmu. Przy kolejnej próbie odchudzania zmniejsz bilans kaloryczny o nie więcej niż 10-20%.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta