Co ćwiczyć przy skoliozie prawostronnej? [Porada eksperta]

2014-11-24 10:38

Jakich ćwiczeń nie powinno się wykonywać przy skoliozie prawostronnej?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jakie ćwiczenia są zalecane przy skoliozie, a jakie nie?
  2. Skolioza - co to za schorzenie?

Jakie ćwiczenia są zalecane przy skoliozie, a jakie nie?

Do niedawna za pomocną przy skoliozie uznawano gimnastykę korekcyjną. Obecnie słyszy się opinie dotyczące szkodliwości tego typu gimnastyki w odniesieniu do skolioz. Ze względu na grupową formę prowadzenia zajęć, brak trójpłaszczyznowego oddziaływania na kręgosłup, skupienie się na wzmacnianiu mięśni, a znacznie mniej na rozciąganiu i zachowaniu całkowitej ruchomości kręgosłupa, gimnastyka korekcyjna może szkodzić. Znaczenie gimnastyki jest największe do momentu zakończenia wzrastania układu kostnego oraz w przypadku początkowego stadium skoliozy. Aktywność ruchowa wpływa korzystnie na przebieg skoliozy, ponieważ wspomaga utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Jednak ćwiczenia, które potencjalnie mogą nieść zagrożenie, a które będą wpływać korzystnie powinien wskazać lekarz lub rehabilitant na podstawie dokładnej oceny stopnia zaawansowania i charakterystyki schorzenia.

Skolioza - co to za schorzenie?

Skolioza jest więcej niż bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Cechuje się wielopłaszczyznowym odchyleniem linii kręgosłupa od warunków prawidłowych. Występuje tu skrzywienie boczne, lordotyzacja i rotacja kręgosłupa. Skolioza jest schorzeniem nieuleczalnym, jednak w pewien sposób można wpłynąć na postępowanie procesu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta