Ćwiczenia dla 18-latka na pozbycie się brzucha [Porada eksperta]

2014-11-12 9:55

Mam 18 lat, ok. 170 cm wzrostu i ok. 68 kg. Zaczynam się coraz gorzej czuć z moim brzuchem i chciałbym wziąć się za siebie tak, aby przez zimę poprzez różne ćwiczenia w domu zrzucić parę zbędnych kilogramów. Pytanie moje dotyczy tego, co mogę ze sobą zrobić, jakie ćwiczenia mogę wykonywać w domu? Dodam, że nie jestem gotowy na jakąś drastyczną dietę.

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Ćwicz brzuszki i jedz zdrowo - krzyczą tytuły z okładek fitmagazynów. Gdyby było to takie proste, w przeprowadzonych w 2009 r. badaniach Głównego Urzędu Statystycznego nie stwierdzono by, że aż 61% mężczyzn ma zbyt wysoką masę ciała. Co prawda wyznaczniki otyłości i nadwagi (na podstawie Body Mass Index) stosowane przez GUS nie są najlepsze i większość kulturystów zostałoby w oparciu o nie uznanych za otyłych, jednak rozglądając się wokół nie trudno jest zauważyć, że badania mają w sobie dużo z prawdy.

Nadwaga to jeden z najczęstszych problemów związanych ze stylem życia. Aktywność ruchowa i prawidłowe odżywianie (np. jakość, wielkość posiłków) mogą jej zapobiec lub ją zlikwidować. Na naszym portalu znajdziesz wiele cennych wskazówek dotyczących tego tematu. Jeśli nie jesteś gotowy na duże zmiany, zacznij od małych. W domu możesz wykonywać np. co 3 dni treningi interwałowe lub treningi cardio oraz siłowe. Polecam tzw. najmniejszą siłownię świata (urządzenie łączy w sobie trening cardio, siłowy i rozciągania), jednak krzesło, na którym położysz dłonie wykonując pompki tyłem czy kanapa, na której położysz łydki wykonując brzuszki, a nawet własny ciężar ciała podczas wykonywania pompek, półprzysiadów czy butelki napełnione wodą, które będziesz trzymać wykonując wykroki lub trenując barki również mogą zapewnić skuteczny trening.

Jako urozmaicenie możesz dołączyć np. treningi fitness z elementami sztuk walki (Thai Bo, Aerobic Kickboxing, Kickboxing Cardio, Aeroboxing itp.).

Informuj znajomych o swoich działaniach - trening we dwoje lub w grupie może zwiększyć motywację. Warto przez całe życie mieć styczność z aktywnością na co dzień, aby cieszyć się zdrowiem i sprawnością.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta