Ćwiczenia na siłowni - odpowiednie dla 13-latki? [Porada eksperta]

2014-12-17 23:12

Mam 13 lat i chcę zacząć ćwiczyć. Jestem świadoma, że przez mój wiek dużo osób uważa, że nie powinnam ćwiczyć na siłowni, ale sama nie wiem jak to jest. Chcę zrzucić trochę tłuszczu i przybrać masy mięśniowej. Mój wzrost to 165, a waga 65 kg. Miałam już kontakty ze sportem, przez 6 lat pływałam 'wyczynowo ' nawet po 5 kilometrów dziennie na treningach 6 dni w tygodniu, ćwiczyłam w domu z bratem przy użyciu ciężarków, a na w-f mieliśmy niezły wycisk ze względu na sportową klasę. Ostatnio miałam rok przerwy i chcę do tego wrócić, chcę czuć się dobrze w swoim ciele. Nawet gdybym poszła na siłownię, to nie bardzo wiem co mam na niej robić - jakieś rady?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Trening siłowy dla nastolatków ma wiele zalet. Zwiększa sprawność, zmniejsza ryzyko kontuzji, motywuje do działania. Aby jednak trening ten był bezpieczny, jego celem nie powinno być budowanie masy mięśniowej. Z całą pewnością sportowe zacięcie umożliwi ci szybką realizację celu za kilka lat. Do tego czasu możesz w domu przygotować swoje ciało na przyszłe treningi na siłowni, trenując wszystkie partie ciała z użyciem małego obciążenia. Ten czas powinnaś poświęcić również na dopracowanie techniki wykonywania ćwiczeń do perfekcji, co zapobiegnie urazom. Gdy obciążenia są znaczne – niewielki błąd może w jednej chwili przekreślić twoje sportowe plany. Warto postarać się, aby szczegółowy plan treningowy ułożył dla ciebie trener personalny i razem z tobą poprawnie wykonał ćwiczenia. Może chcesz w tym roku taki prezent gwiazdkowy? W twojej diecie posiłki powinny być regularne, co około 4 godziny, zawierać źródła białka, być bogate w warzywa, z ograniczoną ilością tłuszczy. Słodycze zastąp owocem, a przegryzki typu chipsy, paluszki – małą ilością orzechów włoskich. Powoli zacznij czytać etykiety na produktach. Pozwala to rozróżnić bardziej wartościową żywność od tej, którą tak naprawdę żywnością nawet nie można nazwać.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta