Ćwiczenia na szczupłe nogi dla nastolatki [Porada eksperta]

2015-01-22 6:44

Mam 15 lat, ważę 56 kg przy wzroście 161 cm. Moje BMI wynosi 21.6. Nie mam nadwagi, ale nie podoba mi się moja figura, a szczególnie nogi, ponieważ są bardzo nieproporcjonalne do reszty ciała. Nie chcę się odchudzać, aczkolwiek chciałabym żeby moje nogi były szczupłe i proporcjonalne. Co mogę zrobić, aby to osiągnąć ?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Miejscowa redukcja (spot reduction) lub ukierunkowanie na utratę tkanki tłuszczowej z wybranej partii ciała, to jeden z najbardziej powszechnych mitów treningowych. Spalanie tkanki tłuszczowej nie zachodzi miejscowo w obrębie pracujących mięśni lecz w całym ciele. Pierwszym rozwiązaniem problemu jest zmiana nawyków żywieniowych w ten sposób, aby dążyć do redukcji tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zachowaniu jak największej ilości tkanki mięśniowej. Jeśli potrzebujesz pomocy, skorzystaj z artykułów zamieszczonych na naszym portalu lub skonsultuj się z dietetykiem. Treningiem, który sprzyja utracie tkanki tłuszczowej, oszczędzając nasze mięśnie, jest trening interwałowy (trening o zmiennej intensywności), czyli np. HIIT.

Drugim sposobem jest nastawienie się na wzrost masy mięśniowej górnej części ciała i tym samym zmiana proporcji ciała poprzez stopniowe wprowadzenie treningu siłowego. Pamiętaj jednak o tym, że twoje ciało będzie się jeszcze zmieniać, więc koniecznie ćwicz pod opieką trenera (początkowo ćwiczenia z zastosowaniem ciężaru własnego ciała). Trener wyjaśni na czym, w twoim przypadku, powinien opierać się plan treningowy i dietetyczny.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta