Ćwiczenia ujędrniające w domu a bóle kregosłupa [Porada eksperta]

2015-07-26 23:49

Jakie ćwiczenia ujędrniające ciało mogę wykonywać w domu? Mam chory kręgosłup i lekarz nie pozwala mi chodzić na siłownię.

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Z przykrością będę musiała panią rozczarować, jednak przy chorym kręgosłupie ćwiczenia w domu nie są dobrym pomysłem, chyba że pod opieką trenera. Źródłem skuteczności ćwiczeń ujędrniających jest obciążenie, które w przypadku braku pełnej sprawności może pogłębiać schorzenie. Wyjściem z sytuacji jest z jednej strony spożywanie odpowiedniej ilości białka (w zależności od poziomu aktywności fizycznej przeciętnie od 0,8 do nawet 2 g/kg masy ciała), co może być znaczącym czynnikiem nawet przy ćwiczeniach wykorzystujących jedynie obciążenie w postaci własnego ciała, a z drugiej strony - zasięgnięcie porady fachowca, który wskaże, jakie ćwiczenia może pani wykonywać i przedstawi odpowiednią technikę ich wykonywania, by można je powielać indywidualnie w domu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta