Dużo ćwiczę na siłowni - czy mogę stosować odżywkę białkową przy podwyższonych próbach wątrobowych? [Porada eksperta]

2015-02-17 8:01

Niedawno robiłem badania kontrolne i wyszły mi podniesione wartości prób wątrobowych: ALAT (109) oraz GGTP (120). Badania na wirusy typu B i C robiłem z pozytywnym dla mnie wynikiem, więc ich nie mam. Jeżeli chodzi o picie alkoholu, to dawniej piłem sporo. Teraz mieszkam za granicą i od 2 lat praktycznie nie piję alkoholu. Lekarz stwierdził, że podniesiony poziom enzymów wynika z mojej diety, a nie ukrywam, jem zdrowo, ale ilości, których nie powstydziłoby się 3 normalnych ludzi. Mam dużą nadwagę, lecz długo już ćwiczę na siłowni, więc i wymiary większe: przy wzroście 178cm, ważę 102 kg (przy 18% tłuszczu ). Ostro trenuję na siłowni bez brania odżywek już bardzo długi czas i postanowiłem wziąć odżywkę białkową, aby wspomóc trochę organizm. Chciałbym wiedzieć, czy przy takich wartościach ALAT i GGTP mogę brać białko, czy to nie pogorszy mojej i tak już nie ciekawej sytuacji?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Podwyższone wyniki ALAT i GGTP mogą wynikać z różnych przyczyn, np. z nadużywania alkoholu. Piszesz, że w ciele posiadasz 18% tkanki tłuszczowej. Jeśli pomiary zostały wykonane prawidłowo, to zbudowałeś dużo tkanki mięśniowej, przez co można stwierdzić, że w twojej diecie nie ma za mało białka i odżywka białkowa nie jest w tym przypadku potrzebna. W sytuacji, gdyby pomiary były błędne, być może masz do zrzucenia nadmiar tkanki tłuszczowej, której pozbycie się może pozytywnie wpłynąć na organizm, a ty będziesz szybciej widział efekty swoich treningów siłowych.

Jeśli w twojej diecie znajdują się zbyt obfite lub ciężkostrawne posiłki, powinieneś zamienić je na kilka mniejszych, a w ciągu dnia przyjmować z pożywieniem tyle białka, tłuszczy i węglowodanów, ile potrzebuje organizm. Alkohol w 1 gramie ma aż 7 kcal (białko, węglowodany – po 4 kcal), więc nawet niewielkie ilości mają wpływ na dietę i twoje zdrowie. Nie przeciążaj organizmu, jedz mniejsze porcje, odżywiaj się zgodnie z zasadami zdrowego żywienia i całkowicie wyklucz alkohol z diety.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta