Ile biegać, żeby schudnąć? [Porada eksperta]

2014-08-11 14:33

Biegam około 50 minut dziennie i ćwiczę przez 15 minut (pompki i brzuszki). Zależy mi na redukcji tkanki tłuszczowej i wysmukleniu sylwetki. Czy za dużo biegam? Może zacząć biegać co drugi dzień, a w międzyczasie uprawiać nordic walking?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Jednym z najczęstszych błędów początkujących biegaczy jest zbyt duża intensywność treningów. Jeśli nie jesteś lekkoatletką, codzienne treningi biegowe mogą stanowić dla twojego organizmu przeszkodę w odpowiedniej regeneracji tkanek.

Kilogram mięśni spala trzy razy więcej kalorii niż kilogram tłuszczu (Michaels, 2009). Nadmiernie intensywne treningi nasilają procesy rozpadu tkanki mięśniowej, a zatem utrudniają twoją drogę do celu, jakim jest redukcja. Jednym z rozwiązań jest trening interwałowy poprzedzony rozgrzewką.

Trzy razy w tygodniu wykonuj sprint przez 30 sekund, po czym odpoczywaj przez kolejne 30 sekund. Powtórz 6-12 razy w zależności od wytrenowania. W czasie biegu pamiętaj o prawidłowej technice biegu, aby uniknąć kontuzji.

Dodatkowo spróbuj urozmaicić swój trening siłowy o ćwiczenia na wszystkie grupy mięśniowe. Smukłość mięśni zapewnią ci ćwiczenia rozciągające – tzw. stretching. Regularna aktywność fizyczna przyśpieszy twoją drogę do celu, wzmocni wydolność i ujędrni ciało. Jednak, aby zredukować tkankę tłuszczową musisz również zwrócić uwagę na racjonalne odżywianie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta