Jak poradzić sobie z zadyszką? [Porada eksperta]

2014-09-09 12:07

Od niedawna mam nowego nauczyciela wf-u, jest on bardzo wymagający, dlatego już po kilku minutach ćwiczeń czy biegu mam okropną zadyszkę która nie pozwala mi kontynuować treningu. Czy jest na to jakiś sposób?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Zazwyczaj tzw. zadyszka to rezultat słabej kondycji spowodowanej siedzącym trybem życia i zbyt małej ilości ruchu. Niekiedy jednak może ona sygnalizować poważniejsze, zagrażające zdrowiu schorzenie. Przyczyną występowania zadyszki może być, np. astma, jak również wiele innych chorób.

W wieku dojrzewania wśród dziewcząt zwiększa się ryzyko wystąpienia anemii, czyli niedokrwistości (Saudi Medical Journal nr 24, 2013). Braki witamin i minerałów, w tym żelaza mogą powodować zmniejszenie ilości transportowanego tlenu i jednocześnie duszności. Jeśli jednak lekarz wykluczy problemy zdrowotne, będziesz musiała popracować nad kondycją lub poprosić nauczyciela o dopasowanie poziomu wysiłku fizycznego do twoich indywidualnych możliwości.

Istnieje wiele sposobów na poprawę kondycji. Jednym z rozwiązań mogą być marszobiegi, które z czasem zamienisz w trucht, a następnie stopniowo w coraz dłuższy lub coraz szybszy bieg. Taki dodatkowy trening wykonywany 2 - 3 razy w tygodniu powinien być poprzedzony rozgrzewką. Jeśli wykonasz ją zbyt słabą - narażasz się na kontuzje (Public Library of Science nr 7, 2012), jednak jeśli zbyt mocną, ze zbyt dużą intensywnością – w twoim organizmie wytworzy się kwas mlekowy, który uniemożliwi kontynuację treningu. Z tego też względu nigdy nie spóźniaj się na lekcje wychowania fizycznego.

Dodatkowo pamiętaj, aby pić wodę mineralną, jeść 4 - 5 posiłków dziennie, w tym zawsze 1 - 1.5 godziny przed wysiłkiem fizycznym.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta