Jak schudnąć w obwodzie bez zwiększania mięśni? [Porada eksperta]

2015-12-31 16:02

Mam 21 lat, 1,54 m wzrostu i ważę 54 kg. Mam drobno kościstą budowę, bardzo szczupłe nogi, jednak widoczną tkankę tłuszczową na brzuchu i w okolicy bioder. Postanowiłam się tego pozbyć, ale kompletnie nie wiem, od czego zacząć. Myślałam o bieżni, orbitreku i rowerze stacjonarnym na siłowni. Prawdę mówiąc, boję się ćwiczeń siłowych i rozbudowy mięśni. Nie wiem jednak, w jakich proporcjach wykonywać te ćwiczenia, a także jak zmodyfikować swoją dietę.

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Dawniej uważano, że trening cardio (biegi, orbitrek, jazda na rowerze itp.) to najlepszy sposób na spalanie tkanki tłuszczowej. Z reguły nie badano wówczas, czy w trakcie tego wysiłku spalane są mięśnie czy tłuszcz. Aktualnie wiemy już, że ten rodzaj wysiłku w większym stopniu powoduje utratę tkanki mięśniowej (której posiadanie sprzyja odchudzaniu) niż trening siłowy czy interwałowy. Ponadto jeśli twoje nogi są szczupłe, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie posiadasz szczególnych predyspozycji do budowania masy mięśniowej. Kieruj się zdrowym rozsądkiem. Zacznij od 2-3 treningów w tygodniu (np. 2 siłowe i 1 interwałowy). W odpowiedziach na inne pytania odnajdziesz zasady, jakich należy przestrzegać w trakcie diety redukcyjnej.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta