Jak skutecznie wymodelować sylwetkę? [Porada eksperta]

2015-04-27 1:05

Chcę zrzucić parę kilo i ujędrnić oraz wymodelować sylwetkę (głównie uda, brzuch i ręce). Nie zależy mi na radykalnym odchudzaniu, bo nie jestem potwornie otyła, chcę po prostu wglądać i czuć się lepiej. Planuję zmienić nawyki żywieniowe: jeść o regularnych porach, pić więcej wody i ograniczyć słodycze. Wiem jednak, że potrzebne będą ćwiczenia. Od jakiegoś czasu jeżdżę na rowerze. Niedawno dostałam też stepper i zamierzam ćwiczyć też na nim. I tu moje pytanie: jak ćwiczyć, by nie "spuchnąć"? Czytałam, że wiele osób, zamiast tracić centymetry w biodrach, czy w udach zaczynają ich przybierać. Jak temu zaradzić? Dlaczego tak się dzieje? Będę wdzięczna za wszystkie sugestie. Zależy mi na smukłej, dziewczęcej sylwetce, nie na ciele kulturysty. Co jeszcze powinnam zrobić/zmienić? Przy okazji: co jest bardziej skuteczne do modelowania sylwetki: stepper czy rower eliptyczny? Czy warto zażywać suplementy hamujące apetyt? Jeśli tak, to jakie? Dodam, że mam 19 lat, jestem zdrowa, mam 170 cm, 72 kg i irytującą oponkę.

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Bardzo podoba mi się twój plan zmiany nawyków żywieniowych. Bądź wytrwała w postanowieniach, a na pewno zobaczysz korzystne rezultaty. Aby uniknąć efektu „spuchnięcia”, o którym piszesz, należy zmniejszyć ilość dostarczanych kalorii. Mimo to na początku możesz zauważyć ten efekt (na krótko) również u siebie. Jeśli wystąpi i utrzyma się ponad 2 tygodnie, a będziesz pewna, że ilość kalorii była zmniejszona - zmień aktywność fizyczną na taką, która w nieco mniejszym stopniu angażuje dolną część ciała (np. orbitrek). Dla większości osób najlepszym sposobem na piękną sylwetkę jest połączenie treningu cardio lub/i interwałowego z treningiem siłowym. Suplementy hamujące apetyt będą zbędne, gdy twoja dieta będzie się opierać na produktach o niskim lub średnim indeksie glikemicznym (IG), w tym tych bogatych w błonnik pokarmowy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta