Jak wyszczuplić uda i ręce u dojrzałej kobiety? [Porada eksperta]

2014-12-28 22:43

Mam 42 lata i lekką nadwagę, największy problem mam z udami. Być może intensywne uprawianie lekkoatletyki do 20 roku życia przyczyniło się do rozrostu mięśni, ale z pewnością przez następne 20 lat ja sama przyczyniłam się do powiększenia ich tkanki tłuszczowej. Jestem ciekawa, jakie ćwiczenia będą najlepsze dla osiągnięcia widocznych efektów w moim wieku.

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Dobór ćwiczeń i metod treningowych nie zależy od wieku osoby trenującej lecz od indywidualnych właściwości jej organizmu, np. przebytych urazów, poziomu aktywności i sprawności fizycznej. Trener osobisty może ułożyć plan treningowy na podstawie szczegółowego wywiadu dotyczącego twojego zdrowia i stylu życia. Wskaże, które badania warto wykonać przed podjęciem aktywności ruchowej. Z wiekiem tempo metabolizmu ulega spadkowi i z tego powodu, poza odpowiednim planem treningowym, polecam także przestrzeganie planu dietetycznego. Istnieje wiele sposobów na podkręcenie metabolizmu, np. trening siłowy, prawidłowa podaż płynów. Pamiętaj jednak, aby zmiany wprowadzać stopniowo oraz nie przesadzać z intensywnością ćwiczeń. W starszym organizmie mikrourazy utrzymują się dużo dłużej. Zbliża się początek Nowego Roku, a z tym wysyp licznych reklam magicznych pigułek na odchudzanie i diet cud czy informacji o niesamowitych właściwościach głodówek, grzybków, proszków, produktów, płynów itp. Nie daj się przekonać, że mogą zastąpić one trening i odpowiednią dietę. Zasięgnij porady specjalisty, a na pewno sportowe ambicje przełożą się na osiągnięcie nowego celu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta