Jakie ćwiczenia dla 15-latki, która chce schudnąć, ale ma problemy z sercem? [Porada eksperta]

2015-07-03 1:13

Przy wzroście 167 ważę 66 kg. Chciałabym spalić tłuszcz na brzuchu i na nogach. Dodatkowo chciałabym nabrać delikatnych mięśni na brzuchu. Przez jakiś czas biegałam (po pół godziny), ale mam pewne problemy z sercem i po prostu nie dałam rady dłużej. Czasami - przy większym naporze na nogi - doskwiera mi ból w kolanach. Czy powinnam zacząć chodzić na siłownię?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Trening siłowy ma wiele zalet. Poza ujędrnieniem ciała jest to m. in. efekt EPOC, który oznacza spalanie kalorii także po zakończonym treningu. Początkowo wystarczy, gdy będziesz z zaangażowaniem trenować z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała (więcej na temat tego treningu znajdziesz w innych odpowiedziach na pytania - warto przeczytać wszystkie). Wykonuj trening siłowy 2-3 razy w tygodniu co drugi dzień, w pozostałe dni postaw na energiczne marsze. Zwróć uwagę na prawidłowe odżywianie (spożywaj warzywa, źródła białka, tłuszczy, złożonych węglowodanów, pokarm bogaty w błonnik i nie zapominaj o nawodnieniu organizmu). Zanim jednak rozpoczniesz treningi, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ problemy z sercem, o których piszesz, mogą być poważne i ograniczać intensywność aktywności ruchowych, które masz zamiar podjąć. Przy okazji porusz temat bólu w kolanach, aby wykluczyć ewentualne urazy. Większość początkujących biegaczy ma nieprawidłową technikę biegu i prawdopodobnie to jest przyczyną bólu. Po zmianie biegu na żwawe marsze ból nie powinien się pojawiać.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta