Jakie ćwiczenia na odchudzanie dla 13-latki? [Porada eksperta]

2014-08-28 16:16

Witam. Mam 13 lat. Ważę około 50kg. Mój wzrost - 145 cm. Chciałabym pozbyć się tzw. "brzuszka" i cellulitu na udach. Co zrobić? Jakie ćwiczenia wykonywać? I jaką dietę wybrać?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Częstym powodem wystąpienia cellulitu jest nadmiar hormonów płciowych, estrogenów. Z tego względu pojawia się zwykle w okresie dojrzewania, w czasie ciąży oraz przed menopauzą. Sprzyja mu antykoncepcja hormonalna oraz wszystko to, co utrudnia krążenie krwi i limfy, np. siedzący tryb życia. Oto kilka rozwiązań problemu w oparciu o badania: 1) Dieta i aktywność fizyczna to doskonały sposób rozpoczęcia walki z pomarańczową skórką (Avram, 2004), ponieważ spadkowi poziomu tkanki tłuszczowej towarzyszy zmniejszenie cellulitu (Sadick, Magro, 2007). 2) Nie koncentruj się jedynie na treningu aerobowym (np. rower, pływanie), ale wprowadź także trening oporowy. Kiedy mięśnie są słabe, przyczynia się to do widzenia nierówności na skórze, dlatego trening oporowy minimalizuje cellulit (Rossi, Vergnanini, 2000). Dodatkowo sprzyja zmniejszaniu poziomu estrogenu, który jest w znacznym stopniu odpowiedzialny za tworzenie się tzw. pomarańczowej skórki. 3) Terapia laserem (Avram, 2004; American Academy of Dermatology, 2014). 4) Izoflawony sojowe i inne fitoestrogeny mogą mieć duże znaczenie w zwalczaniu cellulitu, jak i raka (Linus Pauling Institute, 2009). To, czy spowodują antyestrogenowy wpływ na ludzki organizm czy wręcz przeciwnie – estrogenowy, zależy jednak prawdopodobnie od aktualnego poziomu hormonu estradiolu w organizmie i jest to nadal badane. Warto śledzić te badania. Ze względu na twój młody wiek najlepsze jest pierwsze rozwiązanie, które również sprzyja pozbyciu się tkanki tłuszczowej. Do swojego codziennego dnia wprowadź więcej ruchu, który sprawia ci przyjemność. Zdecyduj się na dłuższe spacery z przyjaciółmi, staraj się ograniczać korzystanie z komunikacji miejskiej. Poinformuj o zmianach rodziców i nie odchudzaj się na własną rękę. Jeśli jadasz na co dzień batony i inne słodycze czy posiłki bogate w tłuszcz, np. pizze, chipsy, to spróbuj zastąpić je zdrowszymi wersjami, np. batony białkowe, pizza na spodzie z kalafiora czy chipsy jabłkowe w ograniczonych ilościach.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta