Jakimi ćwiczeniami zmniejszyć wystający brzuch? [Porada eksperta]

2014-08-11 14:58

Moim problemem jest wystający brzuch. Mimo tego, że moje BMI jest prawidłowe przy wzroście 158 cm i wadze 48 kg, to mam dwie wielkie fałdy na talii. Od trzech lat staram się, aby zniknęły, ale nie chcę wprowadzać w swoje życie diet, które mogą doprowadzić mnie do anoreksji. Postanowiłam ćwiczyć, ale nie wiem, jakie ćwiczenia są najlepsze na brzuch i talię i co ile dni je wykonywać? Bardzo proszę o jakieś porady i pomoc, bo mam wrażenie, że już nigdy nie ubiorę latem dwuczęściowego kostiumu i obcisłej bluzki. Pozdrawiam!

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Twój współczynnik BMI wynosi 19.2 i jest prawidłowy. Wskaźnik masy ciała BMI (Body Mass Index) jest obliczany na podstawie wagi ciała i wzrostu. O wadze ciała decyduje nie tylko tłuszcz, ale również mięśnie, kości i woda. Z tego względu wskaźnik BMI bywa nieskuteczny w ocenie poziomu tkanki tłuszczowej, przeciwnie do np. analizy składu ciała metodą BIA (bioimpedancji elektrycznej).

Trzy lata bezskutecznych prób pozbycia się tkanki tłuszczowej prawdopodobnie spowodowały zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz spowolniły twoją przemianę materii. Podkręć metabolizm za pomocą zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Błonnik to doskonała broń w walce z tkanką tłuszczową, który wpływa na metabolizm i umożliwia kontrolę apetytu.

Magazynowanie tkanki tłuszczowej w okolicach talii może być spowodowane m.in. wynikiem stresu lub przyjmowania określonych leków. Poradź się specjalisty, który dokona analizy składu ciała, zweryfikuje czy nie masz zaburzeń odżywiania, które mogą zaniżać twoją samoocenę i dopasuje indywidualny plan działania.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta