Modelowanie sylwteki: jakie ćwiczenia na brzuch? [Porada eksperta]

2015-05-21 23:11

Jako tegoroczna maturzystka z braku czasu wznowiłam poważniejsze i regularne treningi dopiero niedawno. Ważę 47-48 kg przy wzroście 166 cm i mam świadomość niedowagi, ale nie w tym tkwi mój problem. Staram się o uzyskanie ładnego i umięśnionego brzucha, niestety jako osoba z tendencją do odkładania się tam i w okolicach talii tkanki tłuszczowej, nie przewiduję szybkiego sukcesu. Moja cała sylwetka jest mocno szczupła, nawet lekko wystają mi żebra, a z tego, co wiadomo, najbardziej efektywne w przypadku budowy i odsłonięcia mięśni brzucha jest połączenie ćwiczeń aerobowych z siłowymi, jednak w obawie przed schudnięciem i osiągnięciem zbyt szczupłej sylwetki na razie ograniczam się tylko do treningów siłowych na brzuch co 2 dni z umiarkowanym ruchem, takim jak spacery i inne ćwiczenia siłowe. Czy powinnam kontynuować trening siłowy (którego efekty już widzę, ale nie w dolnej części brzucha)? Czy włączyć do tego trening aerobowy? Dbam o zdrową dietę (również ilości zdrowego białka, tłuszczy nienasyconych itd.) i mimo wielu prób zmian w jadłospisie brzuch ''nie rusza''. Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam serdecznie!

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Jeśli rozpoczęłaś treningi dopiero niedawno, a już widzisz efekty treningu siłowego, to jesteś na dobrej drodze do osiągnięcia celu. Zrezygnuj z wprowadzenia dodatkowego treningu aerobowego i pozostań przy marszach, sprzyjających regeneracji potreningowej. Dolną partię brzucha wytrenujesz z zastosowaniem odpowiednich ćwiczeń (np. odwrócone brzuszki - unoszenie bioder w leżeniu z nogami w górze, nożyce z nogami w górze bez opuszczania nóg poniżej kąta 60 stopni od podłoża, spięcia brzucha w leżeniu – warunek: tułów unosisz maksymalnie wysoko). Najlepsze rezultaty zdrowotne i wizualne przynosi harmonijny rozwój sylwetki, więc staraj się przeprowadzać trening siłowy na wszystkie partie mięśniowe. Pozdrawiam!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta