Od czego zacząć odchudzanie przy nadwadze? [Porada eksperta]

2015-07-26 23:24

Mam 20 lat, mierzę 160 cm i ważę 100 kg! Mam bardzo szerokie ramiona, wąską talię, na biodra nie narzekam, najgorsze w moim wyglądzie są te ramiona i brzuch. Jakie ćwiczenia robić i co zmienić w jadłospisie?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Wygląd nie jest najważniejszy, jednak przy obecnej wadze twoje zdrowie jest w poważnym niebezpieczeństwie. Na szczęście masz w sobie chęć do zmiany, a to jest podstawa sukcesu! Tak, jak już pisałam w odpowiedziach na inne pytania (przejrzyj odpowiedzi - będą ci bardzo przydatne!), tzw. "spot reduction", czyli wybiórcze spalanie tkanki tłuszczowej nie istnieje. Zatem skoncentruj się na tym, aby twoja aktywność była przede wszystkim regularna. Na tę chwilę odpuść sobie bieganie, dopóki stawy nie zostaną wzmocnione, a waga nie spadnie. Siłownia i szybkie, długie marsze będę jak najbardziej korzystne. Dodatkowo, aby uzyskać szybsze efekty, precyzyjnie pilnuj jadłospisu. Dobrym pomysłem jest spisywanie tego, co zjadłaś (napoje też się liczą!), ale jeszcze lepszym - skorzystanie z dostępnego w sieci kalkulatora żywieniowego, który szacuje ilość białek, tłuszczy i węglowodanów, które powinnaś przyjąć w zależności od celu diety. We wpisanym do kalkulatora jadłospisie może znaleźć się wszystko, jednak im więcej będzie zdrowych potraw, tym większe szanse na powodzenie redukcji. Początki będą trudne, ale rezultaty będą tego warte!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta