Śniadanie przed treningiem - jeść czy nie? [Porada eksperta]

2014-08-12 0:26

Od 2 tygodni regularnie jeżdżę na rowerze. Zazwyczaj wstaję po 7.00 i nie jestem w stanie zjeść śniadania, gdyż czuję się podczas treningu źle. Czy istnieje możliwość jazdy bez wcześniejszego posiłku? Czy to nie przeszkodzi mi w odchudzaniu?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Środowisko naukowe jest podzielone w kwestii jedzenia śniadania przed treningiem. Istnieje wiele badań, w których stwierdzono większe spadki wagi podczas trenowania na czczo. Nie mniejsza jest jednak liczba badań, w których zauważono przewagę porannego treningu dopiero po śniadaniu.

Jeśli myślisz o odchudzaniu bez efektu jojo, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie lekkiego posiłku na około 1,5 h przed treningiem. Zapobiegnie to utracie mięśni, które pozytywnie wpływają na proces utraty tkanki tłuszczowej, zwiększy poziom twojej energii, a tym samym poziom wykonanego treningu.

Trudności z przyjmowaniem pokarmu o podanej godzinie mogą wynikać m. in. ze zbyt obfitej lub zbyt późno zjedzonej kolacji. Ważna jest także ilość tłuszczu w posiłkach. Przed treningiem ogranicz ilość tłuszczu, aby ułatwić trawienie, odpowiednio się nawodnij. Rozwiązaniem może być także ciepły posiłek.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta