Spalacze tłuszczu a migrena [Porada eksperta]

2014-09-09 14:14

Mam migrenę. Chciałabym się dowiedzieć czy mogę zażywać kapsułki spalające tłuszcz? Skład niestety nie jest do końca znany, ponieważ na opakowaniu widnieje napis "mieszanka jest zastrzeżona", ale niektóre produkty są podane: ekstrakt zielonej herbaty (50% EGCG), 15-hydramax™ (Salvia Miltiorrhiza Extract Concentrated for 15, 16-Dihydrotanshinone I), Coleus Forskohlii (40% Forskolin), Phosphatidylserine 45% 5-AT™ (7b-hydroxy, 17b-dihydro dehydroepiandrosterone), BioPerine®.

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Dwie z podanych substancji należą do metabolitów DHEA, czyli hormonów steroidowych, chemicznie podobnych do testosteronu i estradiolu, które mogą być łatwo w nie przekształcone. Pewne badania wskazują na to, że suplementacja DHEA może zwiększyć ryzyko, m. in. raka piersi, raka prostaty, chorób serca, cukrzycy i zawału. Ponadto może powodować agresywność, problemy ze spaniem, porost włosów na ciele i twarzy u kobiet, spowodować zanik miesiączki i inne następstwa.

DHEA mogą wchodzić w interakcje z lekami i ziołami (American Cancer Society, 2008). Znajdują się na liście środków zabronionych przez Światową Agencję Antydopingową. Producent wskazuje na to, że metabolity DHEA nie mają dokładnie takiego samego działania jak DHEA, jednak jednocześnie potwierdza, że substancje nie zostały do końca zbadane oraz informuje, że produkt wpływa na poziom kortyzolu.

Mechanizm zjawisk powiązanych z migreną nie jest w pełni wyjaśniony, jednak ważną rolę odgrywają receptory serotoninowe. W leczeniu migren stosuje się od środków przeciwserotoninowych, przez leki przeciwpadaczkowe, po leki przeciwdepresyjne i inne (Prusiński, Nowa Medycyna nr 5, 2002). Zarówno sama migrena, jak i przyjmowane leki, a nawet produkty wpływają, m. in. na gospodarkę hormonalną twojego organizmu. Przyjmując hormony steroidowe lub substancje czy nawet spożywając rośliny, które oddziałują na wydzielanie jakichkolwiek hormonów, w niekontrolowany sposób ingerujesz w szereg procesów zachodzących w organizmie, co może mieć opłakane skutki.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta