Trening wyszczuplający a wzrost wagi [Porada eksperta]

2015-04-27 1:27

Jak często powinnam ćwiczyć i jaki rodzaj ćwiczeń wybrać, żeby nie spowodować zwiększenia masy mięśni, równocześnie zapobiegając gromadzeniu tkanki tłuszczowej. Zauważyłam bowiem, że przez 1,5 roku intensywnych ćwiczeń (bieganie, interwały oraz skalpel Ewy) moja waga wzrosła. Bardzo chciałabym wysmuklić nogi - czy trening interwałowy jest dobrym rozwiązaniem? Szukam mojego złotego środka. Nie wiem, czy powinnam ćwiczyć co drugi dzień, czy rzadziej, żeby być smukłą i fit, a nie przesadzić.

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Bardzo ważnym elementem pracy nad ciałem jest dieta. Zwróć uwagę na to, co jadasz (w jakich proporcjach dostarczasz do organizmu białka, tłuszcze, węglowodany – pomogą ci kalkulatory żywieniowe), jak często, w jakich ilościach (liczba kalorii, składników odżywczych). Spróbuj przestrzegać wszystkich zasad prawidłowego żywienia, zmniejsz ilość kalorii i sprawdź efekty. Jednocześnie ogranicz treningi do 3 w tygodniu co drugi dzień – 30-minutowy bieg o umiarkowanej intensywności, po którym wykonasz interwały. Jeśli po 2 tygodniach nie widać pozytywnych zmian, skorzystaj z pomocy trenera personalnego, który będzie mógł przeprowadzić z tobą wywiad i będzie miał cię na oku. Nie sądzę jednak, aby było to potrzebne. Trzymam kciuki!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta