Trening z samego rana - co z posiłkiem? [Porada eksperta]

2014-10-08 11:58

Mam możliwość ćwiczeń tylko i wyłącznie z samego rana ok. godziny 5:30. Inne pory niestety nie wchodzą w grę. Moje pytanie to, czy można tak od razu ćwiczyć niedługo po przebudzeniu? Oraz, co wtedy ze śniadaniem? Czy wypicie np. szklanki soku wystarczy, aby nie zaszkodzić mięśniom? Wiadomo, że jeśli zjem jakiś posiłek zaraz przed będzie mi ciężko ćwiczyć z pełnym żołądkiem.

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Czas po przebudzeniu, kiedy organizm jest zregenerowany to dobra pora na trening. Podałaś zbyt mało informacji na temat celu, jaki chcesz osiągnąć, rodzaju i czasu trwania, częstotliwości treningów, abym mogła udzielić wyczerpującej odpowiedzi. Podam ci jednak kilka wskazówek.

Biorąc pod uwagę opinie naukowców i zawodników sportów sylwetkowych, wyniki badań, trening na czczo może mieć różne efekty. Gdy czas dzielący przebudzenie od treningu jest bardzo krótki, spróbuj wykonywać trening na czczo, jednak uważnie obserwuj swoje ciało. Gdy zauważysz spadki masy mięśniowej, wypijaj odżywkę białkową zaraz po przebudzeniu, wówczas intensywność treningu powinna być taka, aby umożliwiała wykonanie wszystkich ćwiczeń. Sok warzywny jest to posiłek węglowodanowy, natomiast jeśli wprowadzisz posiłek przed treningowy, zdecyduj się na odżywkę białkową lub odżywkę białkowo-węglowodanową. Pamiętaj, że ważny jest także bogaty w białko i węglowodany posiłek po treningowy oraz pozostałe posiłki w ciągu dnia, uzupełniające zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta