Zawody fitness bikini - jak się przygotować? [Porada eksperta]

2014-10-07 13:53

Chcę wziąć udział w zawodach fitness bikini. Jak się przygotować? Jakieś rady?

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Fitness bikini to dość młoda kategoria sportów sylwetkowych, jednak zyskuje popularność w zawrotnym tempie. Decydując się na rywalizację w kategorii bikini musisz spełniać pewne standardy takie, jak odpowiednie proporcje sylwetki, ujędrnione, kobieco wyglądające ciało. Ocenie podlega często także uroda i fryzura, cera i karnacja skóry, urok osobisty i elegancja. Wszystko to, co składa się na prezencję sceniczną.

W zależności od kraju, organizatorów, aktualnych trendów czy gustów sędziów, standardy te ulegają zmianie. Przygotowania są dość złożone. Pierwszym krokiem jest wybór zawodów. Organizatorzy mają różne wymagania, jednak najważniejsze jest, aby do czasu zawodów uzyskać formę startową. Musisz wziąć pod uwagę wszystkie elementy, które dotyczą udziału w zawodach: koszty, czas, energię, poświęcenie. Niezbędne będą: strój startowy (kostium dwuczęściowy), niekiedy suknia wieczorowa, odpowiednie obuwie na wysokim obcasie, makijaż, stosownie ułożone włosy, opalenizna lub bronzer. Dodatkowe koszty to często opłata za sam udział, koszty podróży, pobytu oraz konsultacji z trenerem, który zapewni plan treningowy i żywieniowy.

Ostatnie dni przed zawodami to często manipulowanie ilością dostarczanej np. wody, węglowodanów, planem treningów i odpoczynku w taki sposób, aby ciało wyglądało jak najkorzystniej. Należy zadbać o szczegóły pod każdym względem, ponieważ nawet taki detal. Na scenie zawodniczki wykonują zwroty, zazwyczaj stając w postawie lewym bokiem, tyłem, prawym bokiem i ponownie przodem oraz mają miejsce wyjścia, maszerując po scenie po zarysach litery „T” (nazywane „T-walking”). Te z pozoru proste ruchy wymagają wielu treningów w czasie przygotowań, aby nawet w sytuacji dużego stresu można było zachować pewność siebie i naturalność.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta