14 latka z dużą nadwagą - jak szybko schudnąć? [Porada eksperta]

2013-10-30 12:56

Mam 14 lat i chciałabym schudnąć 20 kg w 35 dni. Wiem, że to dużo i wręcz nie możliwe, ale to jest dla mnie bardzo ważne. Mam 165cm wzrostu i ważę 90kg. Dużo razy próbowałam się odchudzać, ale bardziej tyłam niż chudłam. Z otyłością walczę od 5 lat. Próbowałam moich własnych diet, na których byłam maksymalnie tydzień, schudłam na nich 4 kg. W szkole trzymam się diety: nic słodkiego nie kupuję, jem o określonej godzinie, a jak wracam do domu to tak jakbym w ogóle nie była na diecie. A najgorsze jest to, że nie daję sobie z tym rady. Mam nadzieję, że pani mi pomoże.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Cześć Marcelina! Przy Twoim założeniu powinnaś chudnąć ponad 0,5 kg dziennie, czyli masz racje - jest to niemożliwe. Proszę Cię, zaufaj mi i nie szukaj żadnych diet w internecie, które obiecywać Ci będą większy ubytek masy ciała niż 4 kg na miesiąc.

Piszesz, że w szkole trzymasz dietę, a w domu już nie. Wniosek jest prosty: nie trzymasz diety! Możesz zacząć od stopniowego wprowadzania zmian w swoim sposobie żywienia. Zapoznaj się z "zasadami racjonalnego żywienia" i zacznij je wprowadzać. Jesteś bardzo młodą osobą, z dużą nadwagą, więc odchudzanie na własną rękę, tak naprawdę, to zły pomysł.

Poszukaj dietetyka w swoim mieście lub poproś opiekuna, aby zabrał Cię do pediatry, który pokieruje Twoim odchudzaniem.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta